Zpět na seznam

Cicimek dvojtrnný

Ziziphus lotus

Foto: Cicimek dvojtrnný
Detail
Kategorie Opadavé
Výška rostliny od 50 cm do 3 m
Barvy rostliny žlutozelená
Tvary rostliny vrcholík
Barvy listů zelená
Tvary listů vykrajované, vejčité, okrouhlé
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, vápenité půdy, propustné půdy
Popis

Cicimek dvojtrnný je opadavý, silně větvený, trnitý keř, 0,5 -3m vysoký. Větve rostou „cik-cak“, jsou propletené, bělavě šedé, lysé.

Listy jsou střídavé, vejčité nebo eliptické, 1 -2cm dlouhé, výrazně trojžilné, s jemně vroubkovaným okrajem, mírně kožovité, na líci lesklé. Palisty jsou přeměněné ve dva nestejné trny, rovný a zahnutý.

Květy jsou malé, pravidelné, pětičetné, velmi krátce stopkaté, v úžlabních vrcholících. Kališní ušty jsou hvězdicovitě otevřené, koruna kratší než kalich, zelenavě žlutá. Plod je kulovitá peckovice 1 -1,5cm v průměru, za zralosti žlutooranžová až červenavě hnědá, ale fádní chuti.

Čeleď:
Rhamnaceae – řešetlákovité

Výskyt:
Druh roste na suchých výslunných svazích kopců, zejména na vápencích, v celém mediteránu.

Použití:
Ve Středozemí se občas pěstuje jako ovoce druh Ziziphus jujuba. Je to trnitý keř nebo malý stromek s dvouřadými vejčitými, mírně asymetrickými listy. Má hruškovité nebo široce elipsoidní, 5 -6cm dlouhé tmavě červené až hnědé, lesklé peckovice s vřetenovitou, na obou vrcholech ostře špičatou peckou. Plody mají vysoký obsah vitaminu C stopových prvků. Mají také význam při hypertenzi. Listy mohou zkrmovat domácí zvířata.
Nové fotografie rostlin