Zpět na seznam

Chvojka klášterská

Juniperus sabina

Foto: Chvojka klášterská
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 2 m
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené, vonné
Měsíce kvetení Březen, Duben, Květen
Požadavky rostliny slunce, sucho, kamenité půdy
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, podrostová dřevina
Popis

Chvojka klášterská je stálezelený výrazně aromatický keř, většinou poléhavý, bohatě větvený a daleko rozprostřený, až 2m vysoký s metlicovitými větvemi, vzácně strom, se šikmým, sukovitým kmenem a hustou korunou, kůra je zpočátku žlutohnědá, později červenohnědá, v dlouhých plátech se odlupuje. Mladé listy jsou jehlicovité, po třech v přeslenech. Následné listy jsou šupinovité, vstřícně křížmostojné, podél výhonu sbíhající, hustě taškovitě přiléhavé, až 2,5mm dlouhé, podlouhle kosočtvercové, leskle temně zelené, zvenčí se žlutým hrbolkem, uvnitř se dvěma bělavými voskovými proužky. Rostlina je jednodomá nebo dvoudomá. Samčí i samičí květy jsou vrcholové, na krátkých postranních větévkách. Samčí květy jsou tupě elipsoidní a sestávají z 10 -14 křížově protistojných, štítovitých tyčinek. Samčí květy jsou zpočátku vzpřímené, po opylení dolů stočené, čtyři vrcholové nažloutlé plodolisty jsou hvězdicovitě uspořádané a nesou vždy po jednom semeni uzavřeném v plodu. Bobulovité šištice mají velikost hrachu, jsou modročerné, namodrale ojíněné. Semena jsou leskle hnědá, hranatě pruhovaná. Keř kvete od března do května.
Typické je pro chvojku její výrazné, nepříjemné aroma rozedmutých větévek. Olistění je jedovaté, rostliny jsou velmi proměnlivé.

Čeleď:
Cupressaceae - cypřiškovité

Výskyt:
Chvojka klášterská roste na suchých, slunných, kamenitých nebo skalnatých místech, ve skalních spárách, na suti, jako podrost v lesích, ve středních Alpách nacházíme často velké porosty, sahající až na hranici lesa. Vyskytuje se v jižní Evropě až Střední Asii, na západ až po Španělsko po Sierra Nevadu, v Itálii, na Balkánském poloostrově, na jih po Albánii, na Slovensku v Pieninách.
Nové fotografie rostlin