Zpět na seznam

Brslen fortuneův

Euonymus fortunei

Foto: Brslen fortuneův
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 3 m
Barvy rostliny zelená, bílá
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, vejčité
Typy listů listnaté, poloopadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen
Požadavky rostliny polostín, stín, vlhko, mrazuvzdorná, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny popínavá rostlina
Popis

Rod Euonymus má asi 170 druhů rostoucích v Evropě, Asii, Severní Americe a Austrálii. Jsou to větší nebo nízké keře, opadavé i vždyzelené, některé jsou plazivé, jiné popínavé. Má bohatý kořenový systém, listy vstřícné, květy drobné, nazelenalé nebo bílé, nenápadné, oboupohlavní. Plod je tobolka s různě barevnými semeny.
Brslen Fortuneův je vysoký do jednoho metru, pokud není vysazený u opory, pak jeho výhony mohou dosáhnout výšky i tří metrů. Patří do skupiny kořenujících popínavých dřevin, na podklad se upíná přisedavými kořínky. Listy má střídavé, menší, vejčité, jemně pilovité. U nás kvetou jen některé kultivary. Plody jsou nenápadné.
Kultivar ´Coloratus´ je většího vzrůstu a částečně opadavý, na podzim se zbarvuje do červena, dorůstá výšky do 2m. Kultivar ´Dart´s Blanket´ má tmavě zelené větší listy, popíná se až do výšky 4m. Další kultivary jsou zajímavé panašovanými listy žlutozelenými nebo bílozelenými.

Čeleď:
Celastraceae - jesencovité

Původ:
Brslen Fortuneův pochází z Japonska a Číny. Do Evropy byl dovezen v roce 1907.

Pěstování:
Tento brslen je nenáročný, vyžaduje propustnou hlinitou půdu, která není přemokřená ani těžká jílovitá. Má raději polostín až stín. Je téměř mrazuvzdorný, kultivary jsou choulostivější. Ve vyšších nadmořských výškách je vhodné ho přikrýt chvojím nebo rohoží, hlavně jako ochranu před jarním sluncem. I po zamrznutí nadzemní části dobře regeneruje. Dobře snáší řez i omlazování. Rostliny nemají rády kypření kolem kořenů, proto je vhodnější okolí keře mulčovat. V období dlouhotrvajícího sucha je vhodné zalévat, rostlina je vděčná za vyšší vlhkost vzduchu, potom je mnohem krásnější.

Množení:
Tento druh se množí snadno odřezky nebo dělením trsů od srpna do října.

Choroby, škůdci:
Tento brslen netrpí chorobami ani škůdci, jen v zimě ho může okusovat zvěř.

Použití:
Brslen Fortuneův se v zahradnictvích často pěstuje jako roubovaný kaskádovitý stromek naroubovaný na kmínek brslenu evropského. Je vhodný ke stěnám, zídkám nebo tam, kde se může plazit po nějakém podkladu, nejlépe pórovitém.
Nové fotografie rostlin