Zpět na seznam

Bez hroznatý

Sambucus racemosa

Foto: Bez hroznatý
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 100 cm do 4 m
Barvy rostliny žlutozelená
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené, pilovité, vejčité, kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby
Popis

Bez hroznatý je keř vysoký 1 -4m, má žlutou nebo světle hnědou dřeň ve větvích. Listy jsou lichozpeřené, 10 -25cm dlouhé, složené z 5 -7 vejčitých až kopinatých, ostře pilovitých lístků. Květy vykvétají současně s růstem listů v dubnu a květnu, jsou pětičetné, zelenavě žluté, ve vejčitých nebo kuželovitých, 5 -10cm dlouhých latách. Bobulovité peckovice jsou červené, až 0,5cm široké a obsahují 3 -5 pecek. Plody slouží za potravu ptákům.
Bez hroznatý se dříve používal jako projímavý prostředek a k vyvolání dávení, chebdí sloužilo jako močopudný a potopudný prostředek. Ze semen bezu hroznatého se získával po odstranění pryskyřičných látek pokrmový olej.
Bez chlebdí (Sambucus ebulus) je vytrvalá bylina, vysoká 0,5 -2m, nepříjemně páchnoucí. Listy má složené z 5 -13 pilovitých lístků. Květy vykvétají od června do září v plochých vrcholících, jsou bílé nebo načervenalé, prašníky červené. Plodenství je vzpřímené nebo odstávající, černé plody od srpna do října.
Chlebdí se může zaměnit s bezem černým, ale to nemá zdřevnatělé kmínky a větve.

Čeleď
bezovité

Původ:
Bez hroznatý roste v Evropě, v severní Asii a v Severní Americe.

Použitelné části:
Používají se plody.

Sběr:
Plody se sklízejí od června do srpna a ihned se zpracovávají. Plody obsahují cukry, provitamin A, vitamin C, mastný olej. Semena obsahují glykosidy a lektiny uvolňující kyselinu kyanovodíkovou.

Použití:
Trpce kyselé bobulky bezu hroznatého je možné zpracovávat v kuchyni, když se uvaří. U tohoto druhu bezu se navíc doporučuje vždy odstranit semena. Bez chebdí ale nemá žádné kulinářské využití.
Bez hroznatý po požití většího množství plodů vyvolává zvracení a průjem. Chebdí vyvolává nevolnost, zvracení, krvavý průjem, škrábání v krku, bolesti hlavy a srdeční obtíže.
Nové fotografie rostlin