Zpět na seznam

Zvonek širolistý

Campanula latifolia

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, stín, vlhko, hlinité půdy, nenáročné
Popis

Zvonek širolistý je vytrvalý druh. Jeho plodem je trojpouzdrá tobolka, která se v době zralosti otevírá třemi otvory naspodu. Tyto otvory se ve vlhkém prostředí opět uzavírají. Tobolka je zhruba kulovitá, s pěticípým kalichem, na vrcholu často i se zaschlou korunou. Má pět žeber hlavních a někdy i žebra vedlejší. Oplodí je přitiskle chlupaté, matné, má světle nebo středně hnědou barvu. Jedno plodenství má asi pět plodů, v jedné tobolce se vyvíjí asi dvě stě padesát semen.

Klíční listy jsou oválné až vejčité, lysé, na konci zaokrouhlené až nepatrně vykrojené, čepele jsou asi 4 mm, jsou naspodu stažené řapíky. První listy jsou střídavé a vyrůstají v podobě přízemní růžice, jsou přiokrouhlené až široce vejčité, na okraji nevýrazně chobotnaté až mělce vroubkované, naspodu mělce srdčité, čepele jsou 10 - 15 mm dlouhé, spočívají asi na stejně dlouhých řapících. Listy jsou na čepelích oboustranně chlupaté, řapíky jsou chlupaté zejména v horní polovině. Další listy jsou postupně podlouhlé a výrazně větší, na okraji nepravidelně vroubkované.

Čeleď:
Campanulaceae – zvonkovité

Výskyt:
U nás lemuje tato rostlina břehy potoků ve vyšších polohách. Roste také v křovinách poblíž usedlostí. Kromě toho se pěstuje na podobných místech ve velkých parcích a zahradách.

Množení:
Druh se množí generativně semeny a vegetativně krátkými výběžky z vřetenovitého kořene. Plody zrají od konce července do konce srpna a rychle vysemeňují. V zahradách se pěstují některé nižší taxony, u nichž mohou klíčit i čerstvá semena.

Semena jsou šířeny větrem a vodou, také člověk se svou pracovní činností podílí na jejich šíření a to tak, že rostlinu kultivuje.
Nové fotografie rostlin