Zpět na seznam

Zvonek maličký

Campanula cochleariifolia

Detail
Kategorie Dvouletky
Výška rostliny od 5 cm do 10 cm
Barvy rostliny modrá
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, srdčité, řapíkaté
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, sucho, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skalky
Popis

Rod Campanula je velmi bohatý, zahrnuje asi 250 druhů, rozšířených na severní polokouli. Jsou to rostliny rozmanitého vzhledu, mnohé vynikající skalničky. Jsou mezi nimi jednoleté, dvouleté i vytrvalé, druhy velmi nízké i vysoké. Mají jednoduché listy, listnatou lodyhu a zvonkovité květy, které jsou buď jednotlivé, nebo složené do různých květenství. Koruna má tvar zvonku : nálevkovitý, miskovitý, trubkovitý, v barvě modré, fialové, bílé i žluté. Plod je tobolka s četnými semeny. Při utržení pouští rostlina mléčnou šťávu.
Některé zvonky jsou choulostivé a obtížně se pěstují, jiné se naopak až nepříjemně rozrůstají. Mezi velmi plevelivé patří zejména zvonek řepkovitý (Campanula rapunculoides). Má tenké, dlouhé, výběžkaté, na konci ztloustlé oddenky hluboko v zemi, jejich vypletí je velmi obtížné.
Zvonek maličký patří mezi malé zvonky, které dobře rostou a bohatě kvetou. Je vysoký 5 -10cm, má řapíkaté okrouhle srdčité, hrubě pilovité listy. Květy nící, jednotlivé nebo po dvou. Koruna je světle modrá, 10 -18mm dlouhá, válcovitě zvonkovitá s krátkými korunními cípy. Kvete v červnu až srpnu. V přírodě roste na vápencových sutích a skalách evropských hor. Na skalce se rychle rozrůstá v sytě zelené koberce, krásné zejména v době květu. Jejich problém spočívá v jejich rozrůstání.
Pěstují se variety a kultivary s různou barvou květů, nejčastěji bílý Campanula cochleariifolia var. alba nebo kultivar ´R.B.Loder´ s většími poloplnými květy. Krásné velké květy má druh Campanula tridentata, který je vysoký 10 -15cm, má úzké celokrajné kopišťovité listy, na vrcholu se třemi malými zoubky. Listy tvoří bohatou přízemní růžici, z níž vyrůstají lodyhy s několika jednotlivými, až 3,5cm dlouhými květy. Koruna je jasně modrá s bílým středem. Kvete v dubnu a květnu, někdy koncem léta remontuje. Odlišný tvar květu má Campanula elatines. Má poléhavé až vystouplé křehké listnaté lodyhy, vytváří 8 -15cm vysokou podušku s mnoha modrofialovými květy, které se v srpnu otevírají do hvězdy, ze které vyčnívá čnělka.

Čeleď:
Campanulaceae - zvonkovité

Původ:
Zvonek maličký pochází ze severní polokoule. Campanula tridentata je původem z Kavkazu a Arménie.

Pěstování:
Zvonek maličký se velmi rozrůstá, je třeba ho v růstu omezovat. Vyžaduje slunné stanoviště, humózní půdu. Musíme ho sázet na místa, kde nebude ohrožovat svým růstem ostatní rostliny. Campanula elatines vyžaduje polostín.

Množení:
Zvonky se množí semeny, dělením nebo řízky.

Choroby, škůdci:
Nepřítelem zvonků jsou měkkýši, před kterými musíme choulostivé druhy chránit.

Použití:
Zvonky malého vzrůstu jsou vhodné do skalek, skalních štěrbin a zídek.
Nové fotografie rostlin