Zpět na seznam

Zvonek broskvolistý

Campanula persicifolia

Foto: Zvonek broskvolistý
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 50 cm do 90 cm
Barvy rostliny modrá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, pilovité, vejčité, kopinaté, čárkovité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, nenáročné
Popis

Zvonek broskvolistý je vytrvalá bylina s šikmým, válcovitým oddenkem a 50 -90cm vysokou, vzpřímenou, většinou jednoduchou a nejčastěji lysou, občas spoře rozvětvenou lodyhou, s 3 -8 květy.

Listy jsou lysé, lesklé, spodní obyčejně na okraji brvité a nejspodnější podlouhle obvejčité až obkopinaté, špičaté, ztenčené v řapík. Střední a hořejší listy lodyžní jsou čárkovitě kopinaté, až čárkovité, přisedlé, špičaté a celokrajné nebo drobně pilovité.

Velké květy mají dost krátké stopky a skládají jednoduchý a obyčejně jednostranný hrozen. Květní stopky mají naspodu dva listeny. Kalich květů je složen z pěti cípů, které jsou kratší než polovina výšky koruny a jsou podlouhlé až čárkovité, 2 -4mm široké, špičaté a zprvu odstávající, poté vzpřímené. Kališní rourka je lysá nebo porostlá tuhými chlupy.

Koruna je široce zvonkovitá, živě modrofialová, zřídka bílá, s pěti cípy, které jsou asi 8mm dlouhé. Tyčinek je pět. Spodní semeník je složený ze tří plodolistů, mění se v žebernatou, 10 -15mm dlouhou tobolku, která se otevírá třemi otvory a obsahuje leskle hnědá, podlouhlá, asi 0,6mm dlouhá semena.

Zvonek broskvolistý je krásná rostlina, která v lodyze obsahuje mléko.


Čeleď:
Campanulaceae - zvonkovité

Výskyt:
Zvonek broskvolistý roste v lesích a na pasekách, na křovitých místech a pahorkatinách až do subalpínského pásma skoro v celé Evropě a Sibiři.
Nové fotografie rostlin