Zpět na seznam

Zběhovec plazivý

Ajuga reptans

Foto: Zběhovec plazivý
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 10 cm do 30 cm
Barvy rostliny fialová, bílá, růžová
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená
Tvary listů vstřícné
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Duben, Květen, Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, polostín, mrazuvzdorná, nenáročné
Použití rostliny náhrada trávníku, půdopokryvná rostlina
Popis

Zběhovec je znám už od starověku, údajně se používal k léčbě dny. Jeho rodové jméno Ajuga možná vzniklo jen záměnou slabik ze slova ajuga, které je odvozováno z řeckého agyios, tedy výrazu označujícího slabost končetin. Jiní autoři se domnívají, že jméno je odvozeno z latinského „abiga“, a to z výrazu „abigere“ = vyhánět, zapuzovat a to údajně proto, že ve starověku prý patřil zběhovec k abortivům.
Existuje 40 -50 druhů, které rostou, jen s výjimkou tropů, téměř po celém světě. Některé jsou jednoleté, mnoho jich je vytrvalých a jiné, dřevnatějící, rostou jako polokeře.
Do evropských zahrad se dostal jen původní evropský druh zběhovec plazivý. Kromě původního duhu se pěstují kultivary, zpravidla odlišné barvou listů. ´Atropurpurea´ má červenohnědé listy a svítivě modré květy, ´Multicolor´ má listy proměnlivě pestré, žlutě, červenohnědě a zeleně skvrnité. Tento kultivar se ale takto zbarví jen na slunném stanovišti.
Zběhovec plazivý je vytrvalá bylina s plazivými, poléhavými a rychle zakořeňujícími výběžky, kterými se rozrůstá do rozlehlých polykormonů a vytváří tak husté koberce. Kvetoucí lodyhy jsou 10 až 30cm vysoké, čtyřhranné, přímé nebo vystoupavé. Listy vyrůstají jednak v přízemní růžici, jednak vstřícně na lodyze. Květy jsou pyskaté ve vrcholových lichoklasech. Jsou fialově modré, zřídka bílé nebo růžové. Kvetou od dubna do července. Plod je tvrdka.

Čeleď:
Lamiaceae - hluchavkovité

Původ:
Zběhovec plazivý pochází z Evropy. Roste od západní Evropy po Írán. Nejčastěji se vyskytuje na lukách a ve světlých lesích, na pasekách, a v lesních okrajích, vždy ale na vlhkých půdách, v nížině i v horách. V Alpách je rozšířen až do výšky 2000m n.m.

Pěstování:
Zběhovec plazivý roste téměř v každé poloze, jen extrémně suché půdy nesnáší. Nejlépe se mu daří ve vlhkých nebo pravidelně zavlažovaných půdách. Nevyžaduje zvláštní údržbu, jen je potřebné ho občas omezit v růstu.

Množení:
Zběhovec se množí dělením i řízkováním.

Použití:
Zběhovec se v zahradách uplatnil jako rychle se rozrůstající půdopokryvná až kobercová rostlina, vhodná jak pro slunná stanoviště, tak do polostínu.
Nové fotografie rostlin