Zpět na seznam

Zavinutka podvojná

Monarda didyma

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny do 50 cm
Barvy rostliny červená
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, vejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, nenáročné
Použití rostliny do vázy, skupinové výsadby, nádoby, v lékařství
Použitelné části rostliny květ, list, stonek
Popis

Zavinutka podvojná je trvalka, vyhánějící trs přímých, asi půl metru vysokých lodyh s vejčitými, pilovitými listy. Květy vyrůstají v lichopřeslenech nejhořejších listových párů a jsou podepřeny pilovitými listeny. Mají trubkovitý, pětizubý kalich a dlouhou, dvoupyskou, šarlatově červenou korunu. Rostlina příjemně voní. Kvete v červnu a červenci.

Čeleď:
Lamiaceae - hluchavkovité

Původ:
Zavinutka pochází ze severoamerické Karoliny, u nás se často pěstuje jako dekorativní rostlina.

Sklizeň:
Sklízíme list sbíraný těsně před rozkvětem, nebo celou kvetoucí nať.

Použití:
Monarda je siličnatou bylinou s obsahem terpentýnových látek, tříslovin, flavonoidů, hořčin, organických kyselin a silice, která obsahuje vysoce antisepticky působící tymol. Obsahuje řadu dosud nezjištěných látek.

Droga byla už v roce 1829 uznána v USA za oficiální, užívala jako protirevmatický lék a jako prostředek pro podporu trávení. Také ji můžeme používat při horečnatém kataru horních cest dýchacích a při zimnici spojené s třesavkou. Dobře také působí při zánětu průdušek, zmírňuje zažívací potíže včetně žaludeční neurózy.

Droga má také uklidňující účinky, je možné ji použít jako mírný uspávací prostředek. Tlumí menstruační bolesti. Je možné ji také použít ve formě kloktadla při bolestech v krku.

Monardový olej byl mezi indiány proslulým prostředkem pro masáže při bolestech zad.

Obvyklou lékovou formou je nálev, připravovaný podle běžných pravidel. Výborná je forma bylinného balzámu v gynekologii. U průduškových indikací se doporučuje především inhalace.

Starým indiánským uklidňujícím nápojem je monadrové mléko. V přiměřených dávkách může bylina sloužit jako hranice mezi potravinou-nápojem a lékem-léčivým nápojem. Z tohoto důvodu žádné nežádoucí účinky nehrozí a nejsou známy žádné kontraindikace. Drogu je tedy možné podávat i během těhotenství a kojení. Vyšší dávky, nebo delší doba užívání nejsou ale vhodné. Drogu můžeme podávat samostatně i ve směsích. V gynekologii ji kombinujeme především s řebříčkem nebo kontryhelem. V žaludečních indikacích je vhodné přidat puškvorec nebo jinou mírnější hořčinu.

V revmatologii se osvědčila kombinace s maceškou trojbarevnou nebo polní, s oddenkem pýru, vřesem a čekankou.

Vynikající je koupel rukou nebo nohou jako doplněk vnitřní protirevmatické léčby. Omývání čajem z monardy v kombinaci se slézem tlumí projevy alergických ekzémů, zejména u malých dětí.
Pro homeopatické zpracování je zavinutka velmi zajímavá.Všechny části byliny jsou aromatické.

Základní částí je čerstvá nať trhaná na začátku květu.

Tinkturu užíváme nejčastěji při všech zánětech sliznic, při potížích s hrdlem obecně. Navíc je velmi vhodná do komplexů tinktur, mimo jiné i pro svůj aromatický a vzhledový účinek.
Nové fotografie rostlin