Zpět na seznam

Zářivka velkokvětá

Godetia grandiflora

Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny od 30 cm do 40 cm
Barvy rostliny červená, bílá, růžová
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny skupinové výsadby, nádoby
Popis

V plném květu vypadá zářivka trochu jako pokojová azalka, pěnišník nebo rododendron, při bližším pohledu má mnoho společného s lokankou z rodu Clarkia. Pro podobu s azalkami se často nazývá „letní azalka“, i když nemá s těmito dřevinami nic společného. Někteří botanikové se domnívají, že jde o zástupce jediného rodu Clarkia, oba rody jsou totiž často spojovány v jediný, v takovém případě je nutné hledat zářivku pod názvem Clarkia amoena.
Mezi zahradníky se traduje, že zářivka velkokvětá je letnička hybridního původu, snad právě potomek druhu označovaného jako Clarkia amoena. V každém případě jde o severoamerické rostliny.
Během dlouhé doby pěstování bylo vyšlechtěno více kultivarů s jednoduchými i plnými květy. Právě plnokvěté kultivary bývají někdy srovnávány s azalkami nebo označovány za skupinu Azaleiflora. K nim patří např. kultivary ´Tiefkarmesin´ nebo ´Azaleenschau´.
Zářivky jsou křehké, jednoleté, 30 -40cm vysoké byliny s rozvětvenou drsnou lodyhou a s celistvými střídavými listy. Čtyřčetné květy vyrůstají v jednostranných hroznech, jsou bílé, růžové, karmínové, někdy i s kresbou v jiném tónu. Kvetou v červenci a srpnu.

Čeleď:
Oenotheraceae - pupalkovité

Původ:
Zářivka velkokvětá pochází z Kalifornie.

Pěstování:
Zářivky nejsou náročné na půdu, ale nesnášejí půdy těžké. Stanoviště by mělo být slunečné. Semena se vysévají od února ve skleníku či v pařeništi, nebo až v květnu přímo na záhon. Připravená sadba se vysazuje na vzdálenost 20 -40cm.

Množení:
Zářivky se množí semeny.

Použití:
Zářivky se pěstují jak ve skupinových výsadbách pro první polovinu léta, tak k řezu, případně se pěstují i jako hrnkové rostliny, připravované ke Dni matek.
Nové fotografie rostlin