Zpět na seznam

Zaplevanka rozkladitá

Grindelia squarrosa

Detail
Kategorie Dvouletky
Výška rostliny do 50 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, vejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny do vázy, skupinové výsadby, v lékařství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Zaplevanka rozkladitá je dvouletá až vytrvalá rostlina s přímou lodyhou, dorůstající do výšky půl metru, někdy i více. Lodyha je nahoře větvená, listy střídavé, podlouhle vejčité, objímavě přisedlé, vroubkované, až osténkatě pilovité, zřídka i celokrajné, s pryskyřičnými žlázkami. Úbory jsou na konci větví, jednotlivé, o průměru až 3 cm.

Zákrovní listeny jsou pryskyřičně lepkavé, víceřadé, vybíhající v oblou šídlovitou, ven vyhnutou špičku. Květní lůžko nemá plevky, koruna je žlutá, paprsek mnohokvětý, terčové květy žluté. Plodem je podlouhlá nažka, s opadavým chmýrem.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Rostlina pochází ze Severní Ameriky. U nás bývala hojně pěstována jako léčivka, nyní se vysazuje spíše ojediněle jako okrasná rostlina. V některých lékopisech je uváděna stejně účinná zaplevanka nebo grindélie mohutná (Grindelia robusta).

Sklizeň:
Drogou je kvetoucí nať, trhaná v době plného květu, nejlépe dopoledne před jedenáctou hodinou.

Použití:
Droga obsahuje saponiny, silici, sliz, třísloviny, flavonidy, pryskyřici a minerální látky.

Podle lékopisu USA je droga vhodná k léčbě akutního i chronického zánětu průdušek a hlavně při začínajícím astmatu. Napomáhá k vykašlávání hlenů a projevuje účinek spasmolytický.

Ještě větší pole působnosti se grindélii otevírá při zevním užití, kdy může být používána formou roztoku k omývání, formou obkladů nebo také jako mast. Výborně léčí lehčí, zvláště kožní alergické popáleniny po kontaktu s kopřivou, bolševníkem velkolepým, routou, škumpou a jinými palčivými rostlinami. Může se použít také na některé kožní choroby spojené s vyrážkami, hnisavými záněty a vředy.

Při větším předávkování dochází ke spavosti, dostavuje se bradykardie neboli zpomalení tepu a později také ledvinové podráždění.

Drogu můžeme podávat samostatně i ve směsích. V současných poměrech je ale nutné si tuto rostlinu vypěstovat. Droga není vhodná pro malé děti, pro staré a přestárlé osoby, těhotné a kojící ženy. Není určena pro dlouhodobé užívání, Doporučuje se kombinovat ji s jitrocelem, květem měsíčku, s kořenem lékořice, s natí tymiánu apod.

V případě nedostupnosti drogu nahrazujeme květem sedmikrásky chudobky.

I když má tato rostlina výborné účinky, užíváme ji jen zřídka, protože zásobu z vlastního pěstování brzy spotřebujeme a droga zatím není jinak dostupná. Řada lidí ji ale pěstuje a ani netuší, jak je léčivá.

Musíme být vždy opatrní při dysfunkci ledvin. V takovém případě se nedoporučuje dlouhodobé používání, ani když je účinek sebelepší.

Homeopaticky využíváme pouze kvetoucí nať, nasbíranou počátkem květu. Rostlinu používáme především při všech potížích s dýcháním, od alergie, přes astma až po tuberkulózu plic, při zánětech hrtanu a hltanu, při rozedmě plic, kašli apod. zevně se používá při fotodermatózách.

Severoameričtí indiáni bylinu používali k výrobě amuletů a talismanů, které je měly chránit pře ohněm a popáleninami.

Mast připravená z této rostliny léčí některé formy atopického ekzému, vznikajícího, zejména u malých dětí, na podkladě alergie.

Mast, nálev nebo tinktura působí protizánětlivě, antibakteriálně, ale i protialergicky na všechny kožní projevy. V případě aplikace tinktury je třeba dát pozor na přecitlivělost na líh.
Nové fotografie rostlin