Zpět na seznam

Vrba síťnatá

Salix reticulata

Foto: Vrba síťnatá
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 5 cm do 8 cm
Barvy rostliny žlutobílá
Tvary rostliny jehněda
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny polostín, vlhko, vápenité půdy, kyselé půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skalky
Popis

Vrby jsou listnaté dřeviny různého tvaru. Jsou to velké stromy, různě velké keře i nízké plazivé keříky, které jsou velmi pěkné i do menších skalek.
Rod zahrnuje asi 350 druhů s hlavním rozšířením v mírném a chladném pásmu severní polokoule, některé rostu i v Jižní Americe, Africe a Indii. Jsou to dvoudomé dřeviny. Květy skládají jehnědy, známé „kočičky“. Plod je tobolka, která puká dvěma chlopněmi. Uvnitř jsou drobná semena s bílých chmýřím.
Jedna z nejhezčích plazivých vrbiček je vrba síťnatá, vysoká jen 5 -8cm. Má okrouhlé, na líci tmavě zelené, na rubu šedozelené až plstnaté listy s výraznou žilnatinou, podobnou síti. Jehnědy jsou na delších stopkách, samičí o dost silnější než samčí, které mají červené prašníky.
Vrba Salix serpyllifolia je menší, vysoká pouze 2 -3cm, kopíruje terén a obrůstá kameny. Roste na kyselých horninách, i když zásadité jí nevadí. Vystupuje vysoko nad hranici lesa.
Vrba Salix alpina je poněkud vyšší a zcela nenáročná. Má vystoupavé větve a jasně zelené listy, na okraji přitiskle brvité. Roste ve vysokých horách, na skalách a sutích nad hranicí lesa.

Čeleď:
Salicaceae - vrbovité

Původ:
Vrba síťnatá pochází z arktických a subarktických oblastí Evropy, Asie a Severní Ameriky.

Pěstování:
Vrba síťnatá vyžaduje vlhčí stanoviště a odklon od slunce. Dobře poroste i na kyselých horninách. Salix serpyllifolia vyžaduje vlhkou kamenitou kyselu zem a slunce a Salix alpina snese každou zahradní zem, v přírodě si vybírá vápencové horniny.

Množení:
Vrby se mezi sebou snadno kříží a k přírodním křížencům přibývají ještě kříženci vzniklý v kultuře. Semena vrb mají krátkodobou klíčivost, ale rostliny se snadno množí řízky, které dobře zakořeňují. U plazivých vrb kořenují větvičky ležící na zemi, a tak stačí větvičku s kořínky uříznout a zasadit.
Nové fotografie rostlin