Zpět na seznam

Violka ostruhatá

Viola cornuta

Foto: Violka ostruhatá
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 20 cm do 25 cm
Barvy rostliny fialová
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, vlhko, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby, střešní zahrady
Popis

Ve své domovině dorůstá violka ostruhatá 20 -25cm. Je to trvalka, která vyrůstá z plazivého oddenku početné, většinou trojhranné lodyhy, má podlouhle vejčité listy. Fialové květy mají obloukovitě sehnuté stopky. V zahradnictvích jsou dnes nabízeny zejména šlechtěné kultivary. Jsou drobnokvěté, 10cm vysoké, ale také velkokvěté, až 20cm. Kultivary kvetou od května do září, původní druh od června do srpna.

Čeleď:
Violaceae - violkovité

Původ:
Violka ostruhatá pochází z Pyrenejí.

Pěstování:
Violka ostruhatá vyžaduje slunné stanoviště, hlinito-humózní zahradní půdu s trochou písku. Zakoupené nebo vypěstované rostliny vysazujeme ve sponu 10 -20cm. Ve vegetačním období udržujeme půdu rovnoměrně vlhkou, přemokření rostlině škodí. V klimaticky příznivých oblastech přezimuje volně, jinde umístíme truhlíky do světlé a bezmrazé místnosti. Truhlíky přikryjeme chvojím. Za suchých bezmrazých dnů mírně zaléváme.

Množení:
Množíme výsevem semen na jaře při teplotě 18 stupňů. Mladé rostliny udržujeme v chladu, při teplotě + 12°C, aby zůstaly nízké.

Použití:
Drobnokvěté kultivary se výborně hodí do plochých misek nebo jako podsadba k vysokým tulipánům. Velkokvěté kultivary vypadají v balkónových truhlících velmi krásně.
Nové fotografie rostlin