Zpět na seznam

Violka dvoukvětá

Viola biflora

Foto: Violka dvoukvětá
Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Tvary listů srdčité, řapíkaté
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny polostín, vlhko, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skalky
Popis

Rod violek je velmi bohatý, zahrnuje až 400 druhů převážně vytrvalých bylin rostoucích po celém světě. Mnoho z nich je vhodných do skalek, bohatě kvetou a krásně voní.
Květy jsou souměrné s ostruhou, v různých barvách. Plod je trojpouzdrá tobolka s mnoha semeny, která mají přívěsek, oblíbenou pochoutku mravenců, kteří violku rozšiřují.
Velmi zajímavým jevem u některých druhů je kleistogamie (krytosnubnost) - květy se neotevírají, často jsou úplně zakrnělé, ale samy se opylí a dozrají v klíčivá semena.
Převážně jsou to nenáročné, dlouho kvetoucí druhy. Je ale několik vysokohorských violek s velkými fialovými květy, které je možné na skalce udržet jen stěží, např. Viola alpina, Viola grisebachiana, Viola calcarata aj. Z vysokých hor Balkánu, Alp a Karpat.
Violky se mezi sebou snadno kříží, a proto bylo vyšlechtěno mnoho kříženců, většinou s velkými květy různých barev. Nejznámější je Viola cornuta s mnoha hybridy.
Violka dvoukvětá má plazivý šupinatý oddenek, ze kterého vyrůstají ledvinitě srdčité, vroubkované, dlouze řapíkaté listy. Na přímých stopkách vykvétají v květnu až srpnu většinou dva, někdy jeden nebo tři sytě žluté nící květy s krátkou ostruhou a s červenými čárkami na dolním plátku. Roste ve vlhkých skalních štěrbinách, na vlhkých loukách a skalách, u horských poroků a pramenišť, častěji na kyselých horninách. Snadno se pěstuje ve vlhké humózní půdě a v polostínu.
Viola lutea je 10 -20cm vysoká, má přímé nebo vystoupavé lodyhy a květy až 4cm dlouhé, modrofialové nebo žluté, často dvoubarevné. Bohatě kvete v červnu a červenci a příjemně voní. Pochází z hor střední Evropy a Balkánu.
Nejznámější je jarní violka Viola odorata kvetoucí již v březnu nebo v dubnu, na podzim obvykle remontuje. Pěstuje se také plnokvětá forma a řada kultivarů, lišících se především barvou koruny.
Viola palustris má světle až růžově fialové květy, které nevoní. Roste na vlhkých rašelinných půdách a bažinatých loukách, rozrůstá se plazivými výhonky. Kvete v dubnu až červnu.

Čeleď:
Violaceae - violkovité

Původ:
Violka dvoukvětá je původem z vysokých hor Evropy, Asie a Severní Ameriky. Viola lutea pochází z hoe střední Evropy a Balkánu a Viola palustris z Evropy, Asie a Severní Ameriky.

Pěstování:
Violka dvoukvětá se snadno pěstuje ve vlhké humózní půdě v polostínu.

Množení:
Violky se často samy vysévají a rychle se tak šíří. Množení také podporují mravenci, kteří roznášejí jejich semena.
Nové fotografie rostlin