Zpět na seznam

Vikev úzkolistá

Vicia angustifolia

Detail
Kategorie Letničky
Barvy listů zelená
Tvary listů kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, vlhko, hlinité půdy, nenáročné
Použití rostliny v zemědělství
Použitelné části rostliny květ, list, stonek
Popis

Vikev úzkolistá je jednoletá, jarní až ozimá, řídce víceletá bylina.

Lusky jsou uspořádány po jednom až dvou v paždí listů. V obrysu jsou čárkovité, na vrcholu protažené v zobánek, v místech uložení semen často vypouklé. Oplodí má slabě vyniklou síťovitou žilnatinu, je lysé nebo přitiskle chlupaté krátkými, bílými chlupy, má hnědočernou a černou barvu. Jeden lusk obsahuje asi deset semen, je dlouhý 4 cm a 0,5 cm široký.

Semena jsou kulovitá, někdy do stran zploštělá. Mají výrazný, čárkovitý pupek, který zabírá asi jednu pětinu obvodu semena. Osemení je hladké, sametově matné, proměnlivé barvy. Různou barvu mají nejen semena na různých rostlinách, ale často i na jedné rostlině nebo v jednom plodu. Osemení je hnědé, olivově zelené, jednobarevné nebo s hnědými skvrnami, často je také půl semene se skvrnami a půl beze skvrn. Jsou velká asi 3 mm.

Rostlina klíčí hypogeicky, na tenkém čtyřhranném stonku vyrůstají nejprve 2 - 3 podlisteny v podobě šupinovitých hrbolků. V paždí podlistenů se zakládají vedlejší stonky. Listy i podlisteny vyrůstají střídavě. První list je dvojčetný, jeho lístky jsou podlouhle kopinaté, 12 - 15 mm dlouhé, na konci zašpičatělé, se střední žilkou. List má řapík dlouhý jako asi tři čtvrtiny délky čepelí. Je zakončen krátkým hrotem a naspodu má šídlovité palisty. Druhý až čtvrtý list je podobný, jen lístky a úponky jsou větší. Další listy bývají sudozpeřené, dvoujařmé až vícejařmé. Celá rostlina je nevýrazně chlupatá.

Čeleď:
Viciaceae – vikvovité

Výskyt:
Rostlina se vyskytuje na travnatých místech, v křovinách, příkopech a na mezích, ze kterých se dostává do polí, zejména do obilovin, okopanin a vytrvalých pícnin.

Množení:
Rozmnožuje se převážně generativně, vzácněji, zejména na neobdělávané půdě, vegetativně podzemními výběžky. Plody zrají od července do srpna, ojediněle později. V době zralosti vystřelují semena, mezi nimiž je vysoké procento tvrdých semen. Klíční listy se objevují na podzim i brzy zjara. Klíčivost si mohou semena udržet i několik let.

Použití:
V mladém stavu je to kvalitní pícnina.
Nové fotografie rostlin