Zpět na seznam

Vikev lesní

Vicia sylvatica

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny bílá
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny polostín, stín, vlhko, hlinité půdy, nenáročné
Popis

Vikev lesní je vytrvalá bylina. Pukavé lusky jsou v obrysu podlouhlé, na obou chlopních vypouklé, na vrcholu protažené v zobánek, oplodí je hladké, má slabě vyniklou žilnatinu, je slabě až středně lesklé, má středně hnědou nebo červenohnědou barvu. Plod je dlouhý 2,5 cm a 0,5 cm široký, obsahuje kolem čtyř semen. V plodenství se vyvíjí asi pět lusků.

Bohatá květenství jsou složena z bílých květů s modrofialovým žilkováním.

Semena jsou nejčastěji kulovitá, někdy různě hranatá. Pupek semenný je velký, čárkovitý, velký do tří čtvrtin obvodu semena. Osemení je hladké, matné nebo slabě lesklé, má hnědou nebo olivově zelenou barvu. Semena jsou jednobarevná, nebo s tmavšími skvrnami a v průměru asi 3 mm.

Vikev lesní klíčí hypogeicky, nad zemí vyrůstá tenký čtyřhranný stonek se dvěma až třemi drobnými podlisteny. Listy i podlisteny vyrůstají střídavě. Listy jsou sudozpeřené, od prvního listu postupně jednojařmé, dvoujařmé až tříjařmé, později i vícejařmé, mají zřetelně kopinaté palisty. První list má lístky oválné, 6 - 7 mm dlouhé, na konci zaokrouhlené a kratičce hrotité, velmi krátce řapíkaté, list má vyvinutý základní úponky. Druhý list je dvoujařmý, má podobné, ale větší lístky a ještě delší úponku. Celá rostlina je lysá.

Čeleď:
Viciaceae – vikvovité

Výskyt:
Rostlina se vyskytuje od pahorkatin až do horského stupně na okrajích lesů, při lesních cestách i v lesích, zejména v bučinách, především na vápenité půdě. Oplétá se kolem různých dřevin a přichycuje úponkami.

Množení:
Rostlina se množí generativně semeny a vegetativně výběžky oddenku. Plody zrají od srpna do podzimu, v době zralosti jsou z lusků prudce vystřelována semena. Klíční rostliny se objevují zjara. Semena si mohou udržet klíčivost i několik let.
Nové fotografie rostlin