Zpět na seznam

Tygřice paví

Tigridia pavonia

Detail
Kategorie Cibulnaté a hlíznaté rostliny
Výška rostliny od 30 cm do 60 cm
Barvy rostliny žlutá, fialová
Barvy listů zelená
Tvary listů kopinaté
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby
Popis

Jméno rodu vzniklo z latinského slova „tigris“ = tygr, protože květy jsou pestře, tygrovaně skvrnité. Tyto hlíznaté rostliny jsou známé již z aztécké kultury. Do Evropy se dostaly v 16. století. Jsou 30 -60cm vysoké, jejich listy jsou mečovité až kopinaté s výraznou žilnatinou. Na konci stonku vyrůstají 1 -4 miskovité květy nejrůznějších barev a kreseb. Vonné květy vyrůstají postupně během dopoledne a před večerem jsou již zvadlé. Plod je trojpouzdrá tobolka. Rostlina kvete od července do září. Není mrazuvzdorná.

Většina kultivarů bylo vyšlechtěno z duhu Tigridia pavonia. Ten má velmi pestré květy, uvnitř s tmavšími skvrnami. Druh Trigridia litea má citrónově žluté květy, uvnitř s tmavšími skvrnami a duh Tigridia violacea je purpurově fialový s tmavšími skvrnami. Vyšlechtěné odrůdy jsou krásnější, a proto se nabídce zahradnických firem setkáme s botanickými druhy jen velmi málo.

Rod Tigridia zahrnuje 12 druhů rostoucích převážně v Mexiku a Jižní Americe.

Čeleď:
Iridaceae - kosatcovité

Původ:
Tygřice paví je původem z jižního Mexika, Guatemaly a z Peru, kde roste planě ve výškách nad 1500m n.m.

Pěstování:
Tygřice se pěstují podobně jako mečíky. Vyžadují propustnou, kyprou, humózní půdu a teplé stanoviště. Během růstu potřebují dostatek vláhy, vysazujeme je v druhé polovině dubna do hloubky 5 -10cm a vzdálenosti 10 -15cm. Po výsadbě je překryjeme směsí rašeliny a výživného kompostu. V polovině října hlízy vyjmeme ze země a uložíme podobně jako hlízy mečíků.

Množení:
Množíme postranním brutem, ale i semeny, která vyséváme časně na jaře do teplého pařeniště. Během růstu semenáčky přihnojujeme.

Použití:
Tygřice vynikne ve skupinách na záhonech nebo v kombinaci s nízkými polštářovitými trvalkami. Je možné je rychlit.
Nové fotografie rostlin