Zpět na seznam

Tulipán lesní

Tulipa sylvestris

Detail
Kategorie Cibulnaté a hlíznaté rostliny
Výška rostliny do 30 cm
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů modrozelená
Tvary listů kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben
Požadavky rostliny slunce, polostín, mrazuvzdorná, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny obruby, skupinové výsadby, skalky
Popis

Tulipán lesní je jeden ze dvou botanických druhů tulipánů, který svým rozšířením zasahuje i do Evropy. Patří do podrodu Eriostemones (s chloupkatými nitkami prašníků). Tato žlutě kvetoucí rostlina místy ve velké zplaňuje i v parcích, kde se sice rychle vegetativně množí, ale zřídka kvete. Právě pro tuto vlastnost se jinak hojně nepěstuje, ale občas se používá jeho varieta Tulipa sylveastris tabris, který má menší cibule a kanárkově žluté květy.
Tulipán lesní je robustnějšího vzrůstu na rozdíl od druhého jihoevropského druhu Tulipa australis. Má také žluté květy, je vysoký 15 -20cm a má načervenalé květní stvoly. Oba druhy nemají velkou pěstitelskou hodnotu. V zahradách se často pěstuje žlutě kvetoucí druh Tulipa tarda, který má na krátkém 10 -15cm krátkém 1 -8 hvězdicovitých bíložlutých a zvenčí hnědozelených květů. Je to jeden z nejkrásnějších tulipánů vhodný do skalky i na květinové záhony.
Tulipán lesní má vejčitou cibuli s oranžově hnědou slupkou pod kterou je cibule v horní části chloupkatá. Listy jsou úzké, kopinaté, modrozelené, dolní jsou rozložené po zemi. Poupata jsou nící, později se květy napřimují, jsou asi 4 -5cm dlouhé, zvonkovité až nálevkovité, žluté, zvenčí zelené. Plod je trojboká zašpičatělá tobolka. Rostlina je vysoká 30cm, kvete v dubnu, je mrazuvzdorná.

Čeleď:
Liliaceae - liliovité

Původ:
Tulipán lesní roste v západní Asii, jižní Evropě, v Německu na teplých vinicích.Tulipa asustralis roste hlavně ve vřesovištích a na kopcích ve Středomoří, Portugalsku a Řecku.

Použití:
Tulipán lesní se často nepěstuje. Druh Tulipa tarda se používá do skalek i na květinové záhony. Je to jeden z nejkrásnějších tulipánů.
Nové fotografie rostlin