Detail
Kategorie Cibulnaté a hlíznaté rostliny
Barvy rostliny zelená, žlutá, červená, modrá, fialová, černá, bílá, Nažloutlá, narůžovělá, červenobílá
Barvy listů zelená, šedozelená, modrozelená
Tvary listů kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen
Požadavky rostliny slunce, polostín, mrazuvzdorná, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny do vázy, skupinové výsadby
Popis

Společně s narcisy a hyacinty patří tulipány mezi nejoblíbenější květiny pěstitelů a šlechtitelů, kteří měli k dispozici rozsáhlou škálu botanických druhů, poddruhů a variet, u kterých často dochází k samovolným somatickým mutacím, polyplodii, což jen zvyšuje zajímavost šlechtitelské práce.
Rod tulipa zahrnuje asi 100 druhů. Do Evropy se poprvé dostaly zahradní tulipány v roce 1554 z Cařihradu, a to do pražské botanické zahrady. Už koncem 16. století se pěstovaly po celé Evropě. Třicátá léta 17. století se považují za období „tulipománie“, protože došlo k obrovské poptávce po těchto květinách a ceny za jejich cibule vzrostly.
Z původních druhů vzniklo šlechtěním množství kultivarů a hybridů. V současné době je evidováno asi šest tisíc kultivarů zahradních tulipánů. Třídění kultivarů pro běžnou zahradnickou praxi je velmi složité a závisí především na tvaru a velikost květů. K jedenácti, resp. Dvanácti používaným skupinám náležejí další čtyři, zahrnující botanické variety a hybridy včetně botanických druhů. Jsou to tyto skupiny:
Rané odrůdy: - 1. jednoduché rané, 2. plnokvěté rané
Středně rané odrůdy: Mendelovy, Triumph-tulipány, Darwin-hybridy
Pozdní odrůdy: Darwinovy, liliokvěté, jednoduché pozdní, papouškovité, Rembrandtovy, plnokvěté pozdní, viridiflora (zelenokvěté tulipány)
Původní druhy: Tulipa kaufmanniana - jeho variety a hybridy, Tulipa fosteriana - jeho variety a hybridy, Tulipa greigii- jeho variety a hybridy, všechny ostatní původní druhy - jejich variety a hybridy

Čeleď:
Liliaceae - liliovité

Původ:
Druhy rodu Tulipa rostou v oblasti Kaspického a Černého moře, odtud na sever v Malé a Střední Asii a na západ v jižní Evropě včetně středoevropského prostoru.
Nové fotografie rostlin