Zpět na seznam

Svazenka vratičolistá

Phacelia tanacetifolia

Detail
Kategorie Letničky
Barvy rostliny modrá, bílá
Tvary rostliny vijan
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé, vstřícné, peřenosečné
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné
Popis

Svazenka vratičolistá je jednoletá jarní bylina s modrými nebo bílými květy. Plody jsou dvoupouzdré tobolky, obsahující většinou čtyři semena. V obrysu je tobolka široce vejčitá, na vrcholu má zbytek po blizně, puká ve dvě poloviny. Tobolka je v pěticípém, dlouze a štětinovitě chlupatém vytrvávajícím kalichu. Na bocích tobolky jsou dva kýly. Oplodí je hladké, slabě lesklé, na vrcholu a někdy i na ostatních částech s dlouhými chlupy. Barva tobolky je špinavě hnědá až šedohnědá, tobolka je dlouhá asi 4 mm a široká asi 3 mm.

Semena jsou v obrysu oválná, na hřbetní straně vypouklá, na břišní plochá, s velkým vyniklým kýlem, který je většinou posunut k jedné straně. Povrch je matný, lysý, se síťovitými výrůstky. Barva semen je šedá, šedohnědá nebo hnědá. Semena jsou asi 2,5 mm dlouhá a 1,5 mm široká. Jedno vijanovité plodenství obsahuje asi padesát tobolek.

Klíční listy jsou úzce podlouhlé jsou úzce podlouhlé, čepele jsou asi 15 mm dlouhé, řapíky o něco kratší, střední žilka je zřetelná. První listy jsou vstřícné, peřenosečné, jejich úkrojky jsou oválné až podlouhlé, peřenoklané, epikotyl a další stonkové články jsou vyvinuty. Celá rostlina je zřetelně chlupaté.

Čeleď:
Hydrophyllaceae – stružkovcovité

Původ:
Je to druh severoamerický, pochází z Kalifornie.

Výskyt:
Rostlina je to nenáročná, rychle roste, kvete od jara do podzimu. Pěstuje se spíše v oblastech teplejších, ale vzhledem ke krátké vegetační době může být vyseta i ve vyšších polohách.

Použití:
Svazenka je medonosná rostlina, protože dlouho kvete a meduje za každého počasí. Jako pícnina má menší význam, protože musí být kosena před květem, její stonky brzy dřevnatějí.
Nové fotografie rostlin