Zpět na seznam

Šuškarda klasnatá

Liatris spicata

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 60 cm do 100 cm
Barvy rostliny růžová
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Tvary listů čárkovité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny do vázy, skupinové výsadby
Popis

Botanika rozlišila asi 25 druhů tohoto rodu, vzájemně si velmi podobných, lišících se jen malými tvarovými detaily, vzrůstem a dobou květu. Rodové jméno „Liatris“ vybral německý botanik C.F.Gaertner. Podle čeho vzniklo, nevíme. Šuškardy prošly složitým nomenklatorickým vývojem. Kdysi byly zařazeny do rodu Serratula (srpice), později do rodu Lacinaria.

V aglofonních zemích šuškardu nazývají blazing star (pnoucí hvězda) nebo button snakeroot (knoflíkový hadí kořen). Druhé jméno snad souvisí s tvarem hlízovitě ztlustlých kořenů nebo s tvarem „knoflíkovitých“ úborů v klasnatém složením květenství.

Nejčastěji se pěstuje šuškarda klasnatá, občas i Liatris regimontis s hlízovitě ztlustlým oddenkem. V zahradách bylo vyšlechtěno i několik kultivarů, např. zakrslý ´Kobold´.
Šuškarda klasnatá je asi 60 -100cm vysoká bylina s úzkými čárkovitými žlábkovitými listy, které vyrůstají v přízemní růžici.

Z jejího středu vyrůstá v červenci až srpnu vysoká olistěná lodyha, někdy zakončená až 30cm dlouhým klasem složeným z fialově růžových úborů, rozkvétajících odshora dolů. Jednotlivé květy v úborech jsou trubkovité, s korunou dřípenou do cípů.

Původ:
Šuškarda klasnatá pochází z území dnešních severoamerických států od Massachusetts po Louisianu.

Pěstování:
Šuškarda je velmi odolná a nenáročná rostlina, vyžadující slunečnou a výhřevnou polohu se suchou periodou v zimě. Výborně snáší i letní sucho a dlouho vydrží bez zálivky. V zahradách působí dekorativně ve větších nebo opakujících se skupinách.

Množení:
Šuškardy se většinou množí generativně nažkami, kultivary také dělením starších trsů.

Použití:
V zahradách působí tato květina dekorativně ve větších nebo opakujících se skupinách. Je vhodná k řezu. V současné době se pěstuje celoročně ve speciálních kulturách po celý rok a dodává se ba evropský trh v různých barevných odstínech.
Nové fotografie rostlin