Zpět na seznam

Suchokvět roční

Xeranthemum annuum

Foto: Suchokvět roční
Detail
Kategorie Letničky
Barvy rostliny červená, bílá, růžová
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Tvary listů kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září, Říjen
Požadavky rostliny slunce, sucho, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny do vázy, skupinové výsadby
Popis

Jednou z evropských „slaměnek“, bylin, jejichž květy nevadnou a je možné je použít do suchých vazeb, je suchokvět roční. Tuto vlastnost vyjadřuje jak jeho vědecké jméno ( z řeckého „xeros“ = suchý, „anthemon“ = květ), tak i názvy v národních evropských jazycích. Hlavní ozdobou pro kterou se suchokvět pěstuje, jsou korunovitě zbarvené listeny poslední řady zákrovu, většinou bílé nebo růžové barvy.
Z přibližně 6 druhů rodu Xeranthemum jsou tři evropské, mezi nimi i suchokvět roční. Je možné se s ním setkat i v nejteplejších oblastech střední Evropy, např. na jižní Moravě nebo na jižním Slovensku. Původní rostlina má ovšem úbory jednoduché, korunovitě zbarvené listeny jsou rozloženy jen v jedné řadě. V zahradách se více uplatnil plnokvětý kultivar nebo spíše rostliny, které bývají označovány jako Xeranthemum annuum flore pleno, plnokvětý. Korunovité listeny mají ve více řadách a celé úbory bývají až 4cm velké. Stejnou barvu mají i vlastní květy úboru, většinou trubkovité. K dostání jsou v osivových směsích, ze kterých vyrůstají rostliny bělokvěté, ale i růžové, světle červené až tmavě karmínové.
Suchokvět roční je jednoletá, mírně plstnatá rostlina s přímou rozvětvenou lodyhou a s úzkými, kopinatými střídavými listy. Úbory vyrůstají na koncích větví a mají suchomázdřité, střechovitě se kryjící listeny zákrovu, za květu hvězdicovitě rozevřené, v posledních řadách korunovitě zbarvené. Květy terče u původního druhu jsou většinou trubkovité. Za vlhka se úbory zavírají. Kvetou od července do října.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Suchokvět roční pochází z Evropy, jiné druhy ze Středozemí a z jihozápadní Asie.

Pěstování:
Suchokvět vyžaduje spíše suchou půdu, která musí být propustná a slunné stanoviště. Sazenice můžeme předpěstovat výsevem v březnu do truhlíku v teple a otužené, jednou přepíchané semenáčky pak začátkem května vysadit.

Množení:
Suchokvět množíme semeny vysetými v dubnu až květnu přímo na záhon. Rostlina má sklon k samovýsevu. Klíčí asi 15 dní.

Použití:
Suchokvět roční je krásná letnička vhodná i do suchých vazeb.
Nové fotografie rostlin