Zpět na seznam

Srdcovka nádherná

Dicentra spectabilis

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 30 cm do 90 cm
Barvy rostliny bílá, růžová
Barvy listů šedozelená
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen, Červen
Požadavky rostliny polostín, vlhko, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny skupinové výsadby
Popis

Květy srdcovek jsou sotva zaměnitelné. Autorovi jejich vědeckého jména připomínala stavba květů ostruhy, proto Dicentra, z řeckého „dis kentron“, tedy dvouostruhý, ale prostý lid v nich viděl srdce.
Srdcovky nejsou početný rod. Existuje asi 15 druhů. Nejčastěji se pěstuje srdcovka nádherná, říká se jí „bylina z babiččiny zahrádky“. Je to zahradní efeméra, protože krátce po odkvětu, již na počátku léta, zasychá a zatahuje.
Ze severoamerických srdcovek se méně pěstuje srdcovka drobnokvětá (Dicentra eximia), která mí podlouhle srdčité květy, sytě růžové (nebo bílé u kultivaru ´Alba´). Další srdcovka Dicentra formosa ´Bountiful´ je velice dekorativní zejména díky jemně třikrát zpeřeným, stříbřitě šedým listem.
Srdcovky jsou vytrvalé byliny s hlíznatými, dužnatými a křehkými kořeny. Lodyhy srdcovky nádherné jsou 30 -90cm vysoké, pevné. Listy jsou 2 -3 krát trojčetné, lysé, ojíněné šedozelené. Květy jsou dvoustranně symetrické, zploštělé. Vnější korunní lístky jsou polosrdčité, na vrcholu protažené nazpět ohnutou ostruhu. Vnější korunní lístky jsou žlábkovité, vyčnívající z květu jako srdce zvonu. Základní zbarvení květu je růžové (vnější) a bílé (vnitřní korunní lístky), kultivary mohou mít květy celé bílé. Plod je tobolka s mnoha semeny.

Čeleď:
Fumariaceae - zemědýmové

Původ:
Srdcovka nádherná pochází z Číny a Japonska.

Pěstování:
Srdcovky vyžadují hlubší propustné zahradní půdy s dostatkem vláhy a polostinné stanoviště. Pokud mají dostatek vláhy, mohou růst i na výslunní. Na takových místech mohou být ale poškozeny podzimními mrazíky.

Množení:
Srdcovka se množí dělením trsů i řízkováním.
Nové fotografie rostlin