Zpět na seznam

Sasanka vábná

Anemone blanda

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny do 15 cm
Barvy rostliny červená, modrá, fialová, růžová
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Březen, Duben
Požadavky rostliny polostín, vlhko, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby, podrostová dřevina
Popis

Do rodu Anemone patří více než 100 druhů. Většina má v zemi hlízky, částečně i zltustlé oddenky tužkovitého tvaru, které se snadno lámou, tím se populace rychle rozšiřuje.
Sasanky mají přízemní, značně dělené listy a stopkaté květy nejrůznějších barev. Oddenky jsou cylindrické, rozvětvené, hlízovité, listy hluboce vykrajované, laločnaté. Květy jsou jednotlivé, hvězdicovité o průměru 4 -5cm. Květ má 12 -16 korunních lístků, které jsou barevně velmi variabilní - od tmavé přes růžovou až po bílou. Plod je nažka. Rostliny jsou vysoké 15cm, kvetou v březnu a v dubnu, jsou částečně mrazuvzdorné, vyžadují dobrý zimní kryt, např. chvojí.
Sasanka apeninská (Anemone apennina) má květy blankytně modré, sasanka páví (Anemone pavonina) má listy pod květy slabě dřípené a květy svítivě červené, růžové nebo fialově modré s bílými terči okolo prašníků, byla předmětem intenzivního šlechtění, podobně jako sasanka věnčitá (Anamone coronaria), která se na trhu nabízí pod názvem Anemone coronaria ´De Caen´, což je směs různě barevných kultivarů s jednoduchými květy. Pod názvem Anemone coronaria ´St.Brigid´ se prodává směs různobarevných plnokvětých kultivarů.

Čeleď:
Ranunculaceae - pryskyřníkovité

Původ:
Rod Anemone pochází z mírného pásu severní polokoule, ojediněle roste i v Jižní Americe a jižní Africe. Anemone blanda roste v horách jižní Evropy, na Balkáně a v Malé Asii.

Pěstování:
Sasanky vyžadují vlhčí půdu s příměsí rašeliny nebo listovky, většinou jim vyhovuje polostín. Některé druhy jsou mrazuvzdorné. Anemone coronaria se uskladňuje přes zimu jako hlízy mečíků. Před jarní výsadbou je nutné hlízy namočit na den do vlahé vody.
Sasanky rostou převážně v chladnějších oblastech na loukách, v lesích a v horách.

Množení:
Sasanky se množí snadno oddělováním (rozřezáváním) hlíz v létě nebo výsevem semen na jaře (semena klíčí po dvou letech).

Použití:
Sasanky vynikají v zahradách a na skalkách především ve skupinách na slunných až polostinných místech, vhodné je umístění pod vyššími listnatými stromy, protože sasanky odkvetou a zatahují dříve, než stromy hustě olistí a vytvoří tmavý stín.
Nové fotografie rostlin