Zpět na seznam

Sanvitálie plazivá

Sanvitalia procumbens

Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny od 15 cm do 20 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, vstřícné
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
Požadavky rostliny slunce, teplomilná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny půdopokryvná rostlina, závěsné nádoby
Popis

Přestože byla tato středoamerická letnička dovezena do Evropy již v 18. století, v řadě evropských zemí si cestu do zahrad teprve hledá. Je to jedna z nejspolehlivějších půdopokryvných bylin, která během měsíce hustě poroste jakoukoli plochu a pak je až do příchodu mrazů ozdobou zahrady svými úbory s širokými tmavými terči, pro něž bývá přirovnávána k malé slunečnici.
Ve Střední Americe roste ještě asi 6 dalších druhů rodu Sanvitalia, pojmenovaných po rodině Sanvitaliů z Parmy nebo podle stejnojmenného italského botanika. V Evropě se objevila v roce 1798, koncem 20. století ji lidé začali pěstovat také v závěsných nádobách. Vedle typická zbarveného druhu - hnědočerný terč a teple žlutý paprsek, se kolem roku 1987 objevil i oranžově kvetoucí kultivar ´Mandarin Orange´. Velmi vzácně se pěstuje někdejší kultivar ´Ligulosa´, se všemi květy jazykovitými, takže vypadá jako tzv. plný květ. Rostliny s takovými květy se občas objeví v každém výsevu.
Sanvitálie plazivá je 15 -20cm vysoká, bohatě rozvětvená bylina s celokrajnými, vstřícnými listy. Lodyhy jsou poléhavé, na konci vystoupavé. Květy vyrůstají v úborech klasické stavby, tj. trubkovité v černohnědém terči a jazykovité v obvodovém paprsku. Kvete od konce června do prvních mrazů.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Sanvitálie plazivá pochází ze Střední Ameriky.

Pěstování:
Tato letnička vyžaduje písčitou propustnou půdu, teplé a slunné stanoviště. Nesnáší mráz. Na záhony nebo do venkovních truhlíků či závěsných nádob se vysazuje ve sponu 15cm až koncem května.

Množení:
Množíme semeny v březnu nebo v dubnu pod sklo do truhlíků nebo do pařeniště. Semena klíčí při teplotě 15 -18°C.

Použití:
Sanvitálie je krásná půdopokryvná rostlina vhodná i do závěsných nádob.
Nové fotografie rostlin