Zpět na seznam

Šalvěj zářivá

Salvia splendens

Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny do 25 cm
Barvy rostliny červená
Barvy listů zelená
Tvary listů srdčité, vstřícné
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, vlhko, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby
Popis

Šalvěj zářivá roste planě v podrostu světlých jihobrazilských lesů. Je to polokeř až keř, rostlina vytrvalá, s výrazně červenými květy a stejně zbarvenými kalichy. V klimatických podmínkách evropských zahrad se přestala pěstovat v původní podobě a stala se oblíbenou letničkou.

Nejčastěji byly pěstovány červenokvěté kultivary, barevně blízké původními druhu, např. kultivar ´Libochovický Jánský Oheň´ nebo ´Tetra Pronto´. Občas se ale ve výsevu spontánně objevily i odchylky, nejčastěji fialové. Některé z nich byly popsány jako variety.
Na počátku 20. století začal shromažďovat velký sortiment šalvějí profesor genetiky na Karlově univerzitě v Praze Karel Hrubý, který také zahájil genetické studie na tomto druhu šalvěje. Výsledkem byl soubor asi 23 barevných a tvarových odchylek.

Šalvěj zářivá je vytrvalá rostlina, polokeř, se vstřícnými srdčitými listy, nesnášející nízké teploty a mráz. V prvním roce života vytvoří košatý, asi 25cm vysoký keřík, v němž je každá větev zakončena terminálním květenstvím, složeným z dlouhých pyskatých květů v trubkovitých kališích. Vlastní květy kvetou od začátku června do září, korunovitě zbarvené kalichy ale působí déle, do příchodu mrazů.

Čeleď:
Lamiaceae - hluchavkovité

Původ:
Šalvěj zářivá pochází z jižní Brazílie.

Pěstování:
Šalvěj zářivá vyžaduje výživnou půdu a slunné stanoviště. Semena, tvrdky, se vysévají v únoru při teplotě 20°C do truhlíků a semenáčky se přepichují 1 -3krát do sadbovačů nebo do samotných květináčků i průměru asi 9cm. Na záhon se vysazují ve druhé polovině května.

Množení:
Šalvěj zářivá se množí semeny.

Použití:
Šalvěj zářivá je typická a spolehlivá záhonová květina, esteticky působí zejména ve velkoplošných výsadbách.
Nové fotografie rostlin