Zpět na seznam

Šalvěj pomoučená

Salvia farinacea

Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny do 80 cm
Barvy rostliny modrá, bílá
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená
Tvary listů zubaté, kopinaté, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín, teplomilná, písčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy, zimní pokrývka
Použití rostliny skupinové výsadby, nádoby
Popis

Šalvěj pomoučená je letnička křovitého vzrůstu vysoká až 80cm. Listy má dlouze řapíkaté, kopinaté, na obvodu zubaté. Celá rostlina i s květy je porostlá stříbrnými trichomy, vyvolávajícími dojem, jakoby by byly poprášené moukou.

Květy vyrůstají v lichopřeslenech tvořících protáhlý lichoklas dlouhý asi 20cm, s 20 květy, na krátkých stopkách. Barva květů je modrá různých odstínů nebo bílá. Korunní trubka je asi 6mm dlouhá, navštěvují ji čmeláci a včely. Ze sadby předpěstované z předjarního výsevu kvete od léta do začátku podzimu.

Čeleď:
Lamiaceae - hluchavkovité

Pěstování:
Rostlina není náročná , dobře poroste na plném slunci i v polostínu. Vyžaduje humózní, propustnou, písčitou, humózní půdu, teplé stanoviště chráněné před úpalem.

Odrůdy velkých rostlin na zimu přikryjeme chvojím. V našich podmínkách šalvěj přirozeně neroste, je tedy třeba ji chránit, i když se některé druhy uvádějí jako mrazuvzdorné. Pokud chceme mít rostlinu košatou, musíme ji pravidelně zaštipovat.

Hnojení:
Pokud máme šalvěj na ozdobu, hnojíme ji jednou za dva týdny, pokud ji máme jako koření, hnojíme jen zřídka, protože chudá půdá jí dává silné aroma.

Použití:
Šalvěj je někdy neuvěřitelně odolná. Můžeme ji vysadit samostatně v okrasných zahradách, do truhlíků místo muškátů
Nové fotografie rostlin