Zpět na seznam

Šafrán žlutý

Crocus flavus

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 5 cm do 10 cm
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Tvary listů čárkovité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Únor, Březen
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby, skalky
Popis

Rod Crocus představují drobné rostliny z hlízami a úzkými čárkovitými listy s podélným, stříbřitě bílým středním pruhem. Květy jsou uspořádány v pravidelné trojčetné kalichovité okvětí s dlouhou trubkou, mají tři prašníky a dlouhou bliznu různého tvaru a zbarvení.
Rod zahrnuje více než 80 druhů. Do evropských zahrad se dostalo asi 35 druhů, ze kterých šlechtitelé vypěstovali velké množství kultivarů, jejichž obliba stále roste.
Šafrány je možné podle období, kdy kvetou rozdělit do dvou skupin: druhy kvetoucí na jaře a druhy kvetoucí na podzim. Z botanických druhů na jaře kvetou Crocus vernus, Crocus chrysanthus, Crocus flavus, Crocus albiflorus, Crocus dalrmaticus, Crocus tomasinianus, Crocus sieberi, Crocus neapolitanus a další.
Šafrán žlutý má až 4cm velké květy s okvětními lístky širokými asi 1cm. Vyrážejí dříve nebo současně s prvními listy a jsou vždy zpočátku chráněny světlým blanitým obalem. Jsou zlatožluté, zvenčí často na bázi s šedobílými proužky, kultivary mají nejrůznější odstíny žluté barvy. Plod je trojhranná kožovitá tobolka s poměrně velkými semeny. Rostlina je vysoká 5 -10cm, kvete v polovině února až v březnu, je mrazuvzdorná.

Čeleď:
Iridaceae - kosatcovité

Původ:
Šafrány rostou většinou v Malé Asii a na Balkáně. Druhově početné zastoupení je také v Itálii, ve Španělsku a na Kavkaze. Šafrán žlutý je rozšířen od Malé Asie přes Řecko, Rumunsko až do jižního Maďarska. Je to jeden z nejdéle pěstovaných šafránů, především jeho kultivar ´Dutch Yellow´, který má velké kulovité hladké hlízy a rozkvétá počátkem března. Šafrán zlatý (Crocus chrysanthus) roste planě v Bulharsku, Řecku a Malé Asii. Má tmavší pruhy ne vnější straně venkovních žlutých okvětních lístků. Má menší kulatou hlízu s hladkou slupkou. Jeho kultivary mohou mít i jiné barvy. Crocus sieberi roste planě v Řecku a na Krétě, var.versicolor patří mezi nejkrásnější šafrány, kvete v březnu.

Pěstování:
Šafrány dobře kvetou a rostou v humózní, lehčí a dobře propustné půdě na slunných stanovištích, některé snesou i polostín. V létě vyžadují poměrně sucho.

Použití:
Šafrány se hodí do skalek, květinových záhonů, některé druhy snadno zplaňují v trávnících. Jako užitkové rostliny se šafrány pěstovaly již ve starověku. Z blizen šafránu setého Crocus sativus se připravovaly velmi trvanlivé pestré barvy. Šafrán se používal v lékařství a jako koření.
Nové fotografie rostlin