Zpět na seznam

Rozchodník nepravý

Sedum spurium

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, vlhko, hlinité půdy, nenáročné
Použití rostliny skupinové výsadby
Popis

Rozchodník nepravý je vytrvalá bylina. V každém květu této rostliny se po oplození vyvíjejí pět měchýřků, které jsou naspodu spojeny a sestaveny do vijanovitých plodenství, obsahujících kolem 30 až 40 měchýřků, které jsou vejčité, na vrcholu protažené v delší zahnutý zobánek, v době zralosti se otevírají v břišním švu.

Oplodí je matné až slabě lesklé, lysé, svraštělé, na každém boku má jednu žilku a je červenohnědé barvy. Měchýřky jsou dlouhé asi 8 mm a široké 4 mm, obsahují větší množství semen.

Semena mají tvar rohlíčkovitý, k oběma koncům jsou zašpičatělá. Jejich povrch je jemně brázditý, slabě lesklý nebo matný, má středně hnědou nebo rezavou barvu. Délka je asi 1,2 mm a šířka 0,5 mm.

Klíční listy jsou okrouhlé, 3 - 4 mm, dlouhé, krátce řapíkaté, lysé, masité. První listy vyrůstají střídavě, jsou masité, lysé, široce oválné až obvejčité, jen o něco málo větší než klíční listy, na okraji nevýrazně chobotnaté až tupě zubaté, řapíky jsou asi v délce čepelí nebo kratší. Epikotyl a stonkové články jsou krátké. Drobná rostlinka připomíná drobnou listovou růžici, později se zvětšující.

Čeleď:
Crassulaceae – tučnolisté

Původ:
Druh pochází z Kavkazu.

Výskyt:
V poslední době se stal oblíbeným druhem na skalkách, zídkách, záhonech, hrobech jako náhrada trávníku. V kultuře je asi 200 let, bylo vypěstováno několik odrůd, lišících se barvou květů a olistěním. V sídlištích a na hřbitovech rostlina často zplaňuje.
Nové fotografie rostlin