Zpět na seznam

Rosnatka okrouhlolistá

Drosera rotundifolia

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 5 cm do 12 cm
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny vijan
Barvy listů zelená
Tvary listů řapíkaté
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, kyselé půdy, písčité půdy
Použití rostliny v lékařství
Popis

Rosnička okrouhlolistá naše nejznámější masožravá rostlina,je vytrvalá, 5 -12cm vysoká bylinná rostlina s charakteristickými žláznatými chlupy na listech, které uvolňují lepkavý vodnatý sekret. Ten láká drobný hmyz, který se na něm přilepí. Těla hmyzu jsou potom strávena substancí, podobnou pepsinu.

Listy jsou dlouze řapíkaté, rostou pospolu v husté růžici. Listová čepel je okrouhlá až ledvinovitá a osazená červenými chlupy, které nesou kulaté žlázky s lepkavým sekretem. Bezlistý květní stvol se vyvíjí uprostřed růžice listů a nese hroznovité květenství s jen několika květy. Vytrvávající kalich je 5mm dlouhý, je složen z pěti vejčitých, zašpičatělých, na bázi srostlých kališních cípů, koruna má pět bílých, lopatkovitých plátků, které jsou poněkud delší než kalich.

Plod je oválná, nerýhovaná uzavřená tobolka. Rostlina kvete od června do srpna. Květy jsou bílé. Podobným druhem je rosnička prostřední(Drosera intermedia). Pozná se podle čepele listů, která je až třikrát tak dlouhá než široká, a také podle květních stvolů, které nevyrůstají uprostřed listové růžice, ale stranou od ní.

Další podobný druh je rosnička dlouholistá (Drosera anglica). Její listy jsou až osmkrát tak dlouhé než široké.

Čeleď:
Droseraceae - rosničkovité

Původ:
Rosnička okrouhlolistá pochází z chladné a chladně mírné klimatické zóny Eurasie a Severní Ameriky. V horských oblastech je hojně rozšířená.

Pěstování:
Rosnička okrouhlolistá vyžaduje vlhkou až mokrou, rašelinou půdu.

Použití:
V lékařství se tato rostlina používá k léčbě očních onemocnění.
Nové fotografie rostlin