Zpět na seznam

Rdesno příbuzné

Polygonum affine

Foto: Rdesno příbuzné
Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny růžová
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, humózní půdy, zimní pokrývka
Použití rostliny skupinové výsadby, skalky
Popis

Rdesno zahrnuje asi 150 druhů rostoucích po celém světě, především v mírném pásu v nížinách i v horách. K tomuto rodu patří také bažinaté druhy. Jsou to rostliny různého tvaru i výšky, jednoleté i vytrvalé byliny až polokeře. Mají přímé poléhavé až ovíjivé listnaté lodyhy. Listy jsou jednoduché, celokrajné, květy drobné, jednotlivé nebo v koncových květenstvích, převážně ve zdánlivých klasech - lichoklasech. Dnes je tento rod rozdělen do několika menších rodů.
Na skalkách se nejčastěji pěstuje ozdobné rdesno Polygonum affine, méně často Polygonum vacciniifolium nebo nízké Polygonum capitatum, které má květy v hlávkách. Všechny tyto druhy vytvářejí svým rozrůstáním koberce.
V evropských horách roste nenápadné Polygonum viviparum.
Na vlhkých loukách u potoků od nížin až do podhůří i výše roste ve střední Evropě, na Sibiři a v Severní Americe až jeden metr vysoké rdesno Polygonum bistrorta (Bistrorta major). má silný dužnatý oddenek, kterým se velmi rozrůstá do větších ploch. Listy vejčitě kopinaté s křídlatým řapíkem. Přímá lodyha je zakončena nápadným růžovým květenstvím. Kvete v červnu a srpnu.
Rdesno příbuzné je ozdobné a nenáročné. Má plazivé silné oddenky, které zakořeňují a rychle se rozrůstají do velkých koberců. Přízemní podlouhlé listy jsou stálezelené, lodyhy přímé, 15 -25cm vysoké, na konci s hustým květenstvím drobných růžových květů v srpnu a září. Na podzim se plody zbarví sytě červeně.
Nízké rdesno Polygonum vacciniifolium rozkvétá v létě drobnými světle růžovými květy v hustém, asi 6cm dlouhém květenství. Na zimu ho přikryjeme a chráníme tak proti vlhku.
Rdesno živorodé (Polygonum viviparum, syn. Bistorta vivipara) je jen 10 -15cm vysoké rdesno. Dolní listy má podlouhlé, řapíkaté, na okraji podvinuté. Na konci přímé listnaté lodyhy je úzké, asi 5cm dlouhé květenství bílých nebo růžovobílých květů. Místo květů se v květenství často objevují drobné cibulky, které ještě na lodyze vyklíčí, odpadnou, a tak se rostlina šíří. Kvete v červnu až srpnu.

Čeleď:
Polygonaceae - rdesnovité

Původ:
Rdesno příbuzné je původem z Himálaje.

Pěstování:
Rdesna pěstujeme v normální zahradní humózní vlhké půdě na slunci, i v polostínu. Na slunci a v chudé půdě jsou nižší a méně se rozrůstají.

Množení:
Rdesna se množí semeny nebo na jaře dělením. Poléhavé lodyhy zakořeňují, stačí část lodyhy oddělit a zasadit.
Nové fotografie rostlin