Zpět na seznam

Pivoňka lékařská

Paeonia officinalis

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny žlutá, červená, bílá, růžová
Barvy listů zelená
Tvary listů dlanitě složené
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, sucho, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny do vázy, solitéra, skupinové výsadby
Popis

Prastará léčivá rostlina, pivoňka dostala jméno podle starořeckého boha Paiéóna. Některé druhy pivoněk a především pivoňka lékařská, obsahují v pletivech alkaloidy a glykosidy. Řadí se tak mezi rostliny léčivé, ale i jedovaté.
Rod paeonia tvoří 33 druhů. Nejstarší je pivoňka lékařská, odedávna kulturní rostlina, ale plnokvěté formy jsou známy asi 150 let. V zahradách se pěstuje v jednoduchých o plnokvětých kultivarech bílé, růžové a červené barvy.
Větší význam získaly pivoňky odvozované od pivoňky čínské či bělokvěté (Peaonia lactiflora). staré čínské a japonské kultivary se dostaly do Evropy až začátkem 19. století a brzy se staly běžnými zahradními rostlinami a součástí květinové výzdoby při slavnostech Božího těla a objektem dalšího šlechtění. Dnes se pivoňka čínská pěstuje v desítkách kultivarů, od pivoňky lékařské se liší stavbou listů a větším počtem pestíků. Ve skalkách se někdy pěstuje i východoevropská pivoňka úzkolistá (Peaonia tenuifolia), která má čárkovité listy podobné listům kopru a velké, sytě červené jednoduché květy.
Pivoňky jsou trvalé byliny, některé i dřeviny, s hlízovitě ztlustlými kořeny. Stonek je větvený, listy střídavé, velké, členěné až složené, kožovitě tuhé. Květy jsou velké, koncové, původně pětičetné, se sklonem k plnokvětosti. Korunní lístky bývají nejčastěji červené, ale také růžové, bílé nebo žluté. Tyčinek je mnoho, u plnokvětých odrůd bývají přeměněny v korunní lístky. Plodem je dřevnatějící měchýřek s černými lesklými semeny.

Čeleď:
Paeoniaceae - pivoňkovité

Původ:
Pivoňka lékařská pochází ze Středomoří, od Portugalska na Balkán, z Malé Asie a z Arménie. Pivoňka čínská pochází z východní Asie, ze Sibiře, Himaláje a Číny.

Pěstování:
Pivoňky jsou nenáročné zahradní květiny, dlouhá léta vydrží bez péče. Špatně snášejí přesazování s delší dobu po něm nekvetou. Vyžadují hlubokou propustnou půdu a slunečnou polohu. Dobře snášejí sucho.

Množení:
Pivoňky se množí dělením v srpnu. Vysazují se mělce, kořenová očka mohou být asi 3cm hluboko pod povrchem půdy. Ve stínu, ve vlhku a v chudých půdách pivoňka málo kvete.
Nové fotografie rostlin