Zpět na seznam

Pipla osmahlá

Nonea pulla

Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny od 10 cm do 40 cm
Barvy rostliny fialová
Tvary rostliny vijan
Barvy listů šedozelená, plstnaté
Tvary listů celokrajné, kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen, Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, sucho, hlinité půdy, nenáročné
Popis

Rod Nonea zahrnuje jednoleté i vytrvalé byliny, šedozelené, pokryté chlupy. U nás roste přirozeně jen jeden druh a další dva byly zavlečeny. Kromě bylin tato patří do této čeledi keře, stromy a liány rostoucí v tropických a subtropických oblastech.

Pipla osmahlá je vytrvalá bylina, vysoká 10 - 40 cm, se silným stonkem. Celá je porostlá bělavými chlupy a dělá dojem, jako by byla šedozelená. Lodyha je tuhá, v horní části větvená.

Přízemní, podlouhle kopinaté listy vytváří růžici. Jsou na konci špičaté, celokrajné, ve spodní části se zužují v řapík. Lodyžní listy jsou celokrajné, na konci tupě špičaté, poloobjímavé, široce kopinaté.

Květenství je hustý vijan, tvořící se v úžlabí horních listů na krátkých stopkách. Kalich je srostlý z pěti plátků, které vytvářejí krátké trojboké zuby. V době plodu je kalich zvětšený. Koruna je trubkovitě nálevkovitá, hnědofialová, zřídka nažloutle bílá a růžová. Přímá trubka je bílá. Pět tyčinek je přirostlých k trubce. Prašníky jsou delší než nitky. Dva plodolisty srůstají a vzniká tak svrchní semeník. Blizny jsou jednoduché.

Plody jsou jednosemenné, kulovitě vejčité, brázdité tvrdky, čtyři.

Rostlina kvete od dubna do srpna. V ČR je chráněná, vzácná. U nás je to rostlina s nejtmavšími květy.

Čeleď:
Boraginaceae – brutnákovité

Původ:
Druh pochází ze západní Asie a jihovýchodní Evropy.

Výskyt:
Rostlina roste od nížin po pahorkatiny, v teplejších krajích, na slunných, suchých stanovištích, na stráních, lesostepích, mezích a pastvinách. Roste na bohatších, vápenitých půdách.
Nové fotografie rostlin