Zpět na seznam

Pěťour brvitý

Galinsoga ciliata

Detail
Kategorie Letničky
Barvy listů zelená, plstnaté
Tvary listů pilovité, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, stín, vlhko, hlinité půdy, nenáročné
Použití rostliny v zemědělství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Pěťour brvitý je nižší jednoletá bylina. U nažek je vyvinuta různoplodost. Okrajové plody, vznikající v jazykovitých květech jsou pevně připevněny na zákrovních listenech a s nimi vysemeňují. Jejich tvar je v obrysu trojúhelníkový, chmýr je složen asi z osmi šupin, které jsou na vrcholu krátce zašpičatělé a často zpět ohnuté. Ve středových trubkovitých květech vznikají nažky štíhlejší, jejichž chmýr je složen z dvanácti vzpřímených, dlouze zašpičatělých šupin. Oplodí je dost hustě a přitiskle chlupaté, matné, má tmavohnědou až černou barvu, chlupy jsou stříbřité. Chmýr špinavě bílý nebo světle hnědý. Nažky jsou asi 1,5 mm dlouhé a 0,5 mm široké. Jeden úbor obsahuje asi pět nažek obvodových a asi patnáct nažek středových.

Klíční listy jsou okrouhlé, na konci mělce vykrojené. Čepele jsou asi 4 - 5 mm dlouhé, naspodu stažené v asi stejně dlouhé, ploché řapíky, okraj čepele a řapíku je krátce chlupatý. První listy vyrůstají vstřícně a na chlupatých stonkových článcích, jsou vejčité, na konci špičaté, na okraji oddáleně a mělce pilovité, naspodu stažené v řapíky dlouhé asi jako poloviny čepelí, které jsou 10 - 15 mm dlouhé. Listy mají zpeřenou žilnatinu a jsou chlupaté.

Čeleď:
Asteraceae – hvězdicovité

Výskyt:
Je to plevel rozšířený od nížin do podhůří. Zapleveluje hlavně zelinářské kultury a okopaniny, ale roste na náplavech řek a všude v okolí lidských sídel.

Množení:
Rostlina se množí hlavně nažkami generativně. Za určitých podmínek mohou jejich lodyhy zakořeňovat. Plody zrají od července do prvních mrazíků, kdy celá rostlina hyne. Ihned po uzrání se úbory rozpadají a nažky vysemeňují. Klíční rostliny se objevují od pozdějšího jara po značnou část vegetačního období.

Použití:
Druh má málo vlákniny a hodně bílkovin v nati. Je vhodný jako píce. Pokud má již rostlina nažky, neměla by být zkrmována, protože nažky se mohou rozšiřovat zažívacím ústrojím zvířat.
Nové fotografie rostlin