Zpět na seznam

Penízek rolní

Thlaspi arvense

Detail
Kategorie Letničky
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé, vstřícné
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, chudé půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny do vázy
Popis

Penízek rolní dostal své rodové jméno podle svých plochých šešulek, které mají charakteristický okrouhlý tvar. Největší plody z našich penízků má právě penízek rolní.

Je to jednoletá rostlina, jarní nebo ozimá, rozmnožující se pouze generativně semeny, zraje hlavně od května do července, suché plody zůstávají dlouho na rostlinách i se semeny. Klíční rostliny se objevují hlavně zjara a na podzim, jednotlivě i během celého vegetačního období. Semena se v ornici podržují klíčivost více let.

Plodem penízku rolního je plochá šešulka, která má v obrysu tvar okrouhlý nebo široce oválný a kolem celého obvodu má široký křídlovitý okraj. Tento okraj je na vrcholu plodu srdčitě přerušen a v mezeře je krátký zobánek. Oplodí je lysé, hladké, matné a má slámově žlutou nebo světle hnědou barvu. Plody jsou velké asi 15 mm. Jedna šešulka obsahuje kolem deseti semen a jedna rostlina má asi padesát plodů.

Silně zploštělá semena jsou v obrysu oválná až vejčitá. Vzhledem k vystouplé špičce kořínku na bázi jsou mírně asymetrická. Pod kořínkem je drobný, okrouhlý semenný pupek, na které zůstává často zbytek poutka. Osemení má charakteristickou skulpturu se spirálovitě uspořádaným rýhováním. Semena jsou tmavě rezavá, tmavě hnědá nebo téměř černá, dlouhá asi 2 mm a široká 1,3 mm.

Klíční listy jsou široce oválné, jejich čepele jsou dlouhé 5 - 8 mm, lysé, na povrchu matné, na konci zaokrouhlené až velmi mělce vykrojené, řapíky mají délku asi poloviny čepele. První dva listy vyrůstají vstřícně, další střídavě a rostlina vytváří přízemní listovou růžici. První dva listy jsou oválné, zpočátku velikosti klíčních listů, na konci zaokrouhlené, naspodu stažené v řapík asi v délce poloviny čepele, celokrajné nebo se sotva výraznými náběhy zubatosti. Další listy bývají postupně podlouhlejších tvarů, podstatně větší, jinak podobné, jen na okraji s poněkud zřetelnějšími náznaky zubatosti. Všechny listy jsou lysé a mají zřetelnou střední žilku.

Čeleď:
Brassicaceae – brukvovité

Výskyt:
Penízek roste všude kolem cest, na rumištích a úhorech, i jako plevel na polích od nížiny až do hor.

Množení:
Penízek je dobře přizpůsobený k rozšiřování člověkem. Jeho plody většinou samy nepukají a semena se z nich dostávají až při mlácení nebo při jiné manipulaci. Člověk ho rozšiřuje nejen při manipulaci s osivem, ale i při jiné pracovní činnosti. V zimě mohou být celé rostliny šířeny vodou nebo jako stepní běžci.
Nové fotografie rostlin