Zpět na seznam

Pcháč oset

Cirsium arvense

Detail
Kategorie Trvalky
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Tvary listů obvejčité, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, stín, vlhko, propustné půdy, nenáročné
Popis

Pcháč oset je jedním z našich nejobtížnějších a nejvíce rozšířených plevelů polních a pasekových.

Je to vyšší, dvoudomá, vytrvalá rostlina. V úboru se za příznivých podmínek vyvíjí asi 80 nažek. Většina jich bývá napadena larvami hmyzu a vzhledem k bujnému rozmnožování vegetativnímu, je jich také velké množství sterilních.

V obrysu jsou nažky podlouhlé, na bázi zúžené v okrouhlý pupek plodní s prstencovitým valem a jsou zploštělé. Na vrcholu mají prchavý chmýr, který je pérovitý, lesklý, špinavě bílý. Oplodí je jemně žebernaté, mezi žebry hladké, lysé, slabě lesklé. Jeho barva je středně nebo špinavě hnědá. Nažky jsou asi 3 mm dlouhé a 1,2 mm široké, chmýr je dlouhý asi 2 cm. Většinou je celá nažka mírně prohnutá.

Klíční listy jsou oválné, 8 - 10 mm dlouhé, lysé, na konci zaokrouhlené,s patrnou střední žilkou a naspodu stažené v krátký, plochý řapík. První listy jsou střídavé, vyrůstají ve tvaru přizemní růžice, jsou oválné až podlouhle obvejčité, na konci zaokrouhlené, na okraji ostnatě zubaté a naspodu zúžené v krátké, ploché řapíky. Listy jsou 10 - 30 mm dlouhé, s výrazným středním žebrem a jemně chlupaté, zejména na rubu.

Čeleď:
Asteraceae – hvězdicovité

Výskyt:
Rostlina se vyskytuje na polích, pasekách, rumištích, v příkopech, v zahradách i jinde kolem lidských obydlí od nížiny do horských poloh.

Množení:
Tento plevel se množí generativně nažkami a vegetativně podzemními výběžky. Nažky zrají do konce srpna. Klíční rostliny se objevují hned po uzrání nažek.

Nažky jsou šířeny větrem a vodou, nebo zažívacím ústrojím ptáků. Plody i podzemní části rostliny šíří také z velké části člověk svou pracovní činností.
Nové fotografie rostlin