Zpět na seznam

Paznehtník dlouholistý

Acanthus longifolius

Foto: Paznehtník dlouholistý
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 80 cm do 100 cm
Barvy rostliny bílá, narůžovělá
Barvy listů zelená
Tvary listů vstřícné
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Červen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, mrazuvzdorná, těžké půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny do vázy, skupinové výsadby
Popis

Vědecké jméno rodu pochází z řeckého „akanthe“ = osten, trn, trnitý keř. Mnoho z dvaceti druhů paznehtníků je ostnitých. Nejvíce ostnitý je Acanthus spinosa, jehož listy byly předlohou mnoha výtvarných umělců. Motiv akantového listu nebo tvar květu byl ve starověkém Řecku charakteristický pro hlavice korintských sloupů.
V zahradách se nejčastěji pěstuje dalmatský paznehtník dlouholistý (Acanthus longifolius), 80 -100cm vysoká bylina. Také paznehtník měkký (Acanthus mollis), který je o něco nižší a teplomilnější, se často pěstuje v zahradách. Ten vyžaduje zimní kryt, protože je choulostivý.
Paznehtníkovité jsou čeledí blízce příbuznou s krtičníkovitými nebo podpětovitými rostlinami. Mají vstřícné, hluboce vykrajované listy a koncové květenství. Květy jsou souměrné, pětičetné, bělavé nebo narůžovělé. Listeny se střechovitě překrývají. Kvetou v červnu. Plod je tobolka.

Čeleď:
Acanthaceae - paznehtníkovité

Původ:
Paznehtík dlouholistý pochází ze středomoří.

Pěstování:
Zahradní paznehtníky vyžadují hlubší těžkou až středně těžkou a teplou, slunečnou polohu.

Množení:
Paznehtníky se množí dělením trsů nebo generativně, semeny.

Použití:
Paznehtníky jsou velmi dekorativní, exoticky vypadající rostliny. Jsou vhodné do trvalkových záhonů i do skupinových výsadeb ve větších parcích, nebo se dají použít ve skalních partiích. Hodí se k řezu a krásné jsou v suchých vazbách.
Nové fotografie rostlin