Zpět na seznam

Paznehtík měkký

Acanthus mollis

Foto: Paznehtík měkký
Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny růžová
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, vejčité, peřenosečné
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Březen, Duben, Květen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, nenáročné
Popis

Paznehtík měkký je vytrvalá, trsnatá bylina, i v nekvetoucím stavu nápadná velkými až 1m dlouhými ozdobnými listy s krátkým řapíkem a v obrysu úzce podlouhlou čepelí, nepravidelně vykrajovaně peřenosečnou ve vejčitě trojboké úkrojky s řídce pilovitými okraji, žilnatina a okraje čepelí jsou jemně pýřité.
Květenství tvoří válcovitý klas na tuhém, až 60cm dlouhém vřetenu. Květy jsou velké, souměrné, v úžlabí trojice listenů, ze kterých je střední široce vejčitý, s okraji dlouze ostnitě pilovitými, postranní jsou šídlovité. Kalich je dvoupyský, růžově naběhlý, horní pysk je přilbovitý, až 6,5cm dlouhý, dolní přímý, do 4,5cm dlouhý, úzce kopišťovitý, dvoulaločný. Koruna má krátkou trubku a jeden, až 4,5cm, trojlaločný, nachový spodní pysk, z okraje trubky rostou čtyři tyčinky s plochými nitkami, které později dřevnatějí. Semeník je svrchní, plod je tobolka, semena nepravidelně čočkovitá, hnědá, lesklá. Rostlina kvete od března do května.
Příbuzný druh Acanthus spinosus se liší ostnitě zubatými listy i listy v květenství. Druhy rodu Acanthus je možné v klimatických podmínkách ČR pěstovat.

Čeleď:
Acanthaceae - paznehtíkovité

Výskyt:
Paznehtík měkký roste od Itálie po Turecko, v Alžírsku, na Kanárských ostrovech. Osídluje okraje cest, úhory, pastviny a řídké lesy.

Použití:
Dekorativní tvar listů druhu Acanthus spinosa i jiných druhů rodu byla ve starověkém Řecku motivem pro hlavice korintských sloupů.
Nové fotografie rostlin