Zpět na seznam

Ožanka křovitá

Teucrium fruticans

Foto: Ožanka křovitá
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny do 1 m
Barvy rostliny modrá
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Únor, Březen, Duben, Květen, Červen
Požadavky rostliny polostín, stín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné
Popis

Ožanka křovitá je trvalka vysoká do 1,5m. Je to rozšířený planě rostoucí keř, ale často se také pěstuje a sestřihává do hezkých živých plotů. Mladé stonky jsou plstnaté, čtyřhranné, ale s věkem se jejich průřez zaokrouhluje a na povrchu se vytváří našedlá kůra. Listy jsou eliptické, 30mm dlouhé, mírně lesklé na svrchní straně, ale spodní strana je hustě ochmýřená. Světle modré květy mají jediný zakřivený pysk až 25mm dlouhý, květní tyčinky a čnělku nápadně vyčnívající z květu. Kalich je zvonkovitý, s ochmýřeným vnějším povrchem. Rostlina kvete od února do června.
Jako u mnoha druhů hluchavkovitých je pyl přenášen z jedné rostliny na druhou hmyzem, který se otírá o tyčinky a blizny.
Příbuzným druhem je Teucrium brevifolium z jižní části egejské oblasti. Je podobný ale menší než ožanka křovitá, dorůstá maximálně 60cm a její květy jsou 10mm dlouhé.

Čeleď:
Lamiaceae - hluchavkovité

Původ:
Ožanka křovitá pochází ze západní části Středomoří.

Výskyt:
Ožanka křovitá roste v západním Středomoří, východně od jaderské oblasti, na mnoha ostrovech chybí. Daří se jí na zalesněných místech blízko pobřeží.
Nové fotografie rostlin