Zpět na seznam

Orlíček obecný

Aquilegia vulgaris

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny žlutá, červená, modrá, bílá, růžová
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec
Požadavky rostliny polostín, vlhko, mrazuvzdorná, nenáročné
Použití rostliny skupinové výsadby
Popis

Vědecké rodové jméno Aquilegia se odvozuje od latinského „aquila“ = orel a v některých národních jazycích je také podle orla pojmenován. Stejně pravděpodobný je ale také výklad t výrazu „aquilegus“ = nosič vody nebo přímo od slova „aqua“ = voda. První výklad přirovnává květy orlíčků k orlím drápům, druhý zase k nádobám na vodu.
Tvar květů orlíčků je natolik charakteristický a nezaměnitelný, že v tomto rodu nejsou taxonomické problémy. Všech asi 70 druhů roste v severním mírném pásu a přibyly k nim mohutné kultivary pěstované v zahradách, vzniklé jak mutacemi, tyk hybridizací.
Nejčastěji se pěstuje orlíček obecný, který má i v přírodě květy modrofialové, růžové i bílé. Zahradní kultivary bývají dvoubarevné nebo plnokvěté. Patří, stejně jako původní druh, k orlíčkům se zahnutými ostruhami.
Severoamerické druhy mají ostruhy přímé, některé velmi dlouhé, druh Aquilegia longissima až 8cm. Převládají u nich barvy žlutá a červená Aquilegia chrysantha.
Orlíčky jsou vytrvalé byliny, málokdy dvouleté, trsnaté s přímými větvenými lodyhami. Přízemní listy mají dlouhé řapíky a jsou dvakrát trojčetné. Lodyžní listy jsou téměř přisedlé, květy orlíčků mají nezaměnitelnou stavbu, jsou pravidelné, pětičetné, většinou převislé. Tvoří je pět okvětních lístků a pět lístků nektariových s ostruhami. Plod jsou měchýřky.

Čeleď:
Helleboraceae - čemeřicovité

Původ:
Orlíček obecný pochází ze střední Evropy. Roste tam ve světlých lesích a křovinách, nejčastěji na vápencovém podkladu, od nížin do hor,ve střední Evropě asi do výšky 1250m n.m.

Pěstování:
Orlíčky vyžadují mírně vlhkou půdu a lehce přistíněné stanoviště. Jinak je nenáročná.

Množení:
Množí se většinou generativně. Semena klíčí na světle, lépe po přemrznutí. Jednotlivé druhy a kultivary se ale mezi sebou snadno kříží.

Použití:
Orlíčky vyniknou ve skupinových výsadbách.
Nové fotografie rostlin