Zpět na seznam

Okrotice bílá

Cephalanthera damasonium

Foto: Okrotice bílá
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny do 50 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená
Tvary listů kopišťovité, vejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny polostín, vlhko, teplomilná, kyselé půdy, kamenité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Popis

Okrotice bílá je vytrvalá bylina s plazivým kořenem, ze kterého vyrůstá až 0,5m vysoká, slabě zprohýbaná lodyha, dole šupinatá, nahoře hranatá, celá holá a olistěná.

Listy jsou vejcovité až vejčitě kopisťovité, holé.

Květenství je chudý klas složený ze 3 -8 květů s kopisťovitými listeny, ze kterých spodní je lupenitý a delší než květy.

Okvětní lístky jsou žlutobílé, podlouhlé, vnitřní kratší a tupější než vnější, 15 -20mm dlouhé. Pysk je o polovinu kratší než ostatní okvětní lístky, uvnitř žlutý.

Plod je jednopouzdrá tobolka s velkým počtem drobných semen.

Rostlina kvete od května do června.

Čeleď:
Orchidaceae – vstavačovité

Výskyt:
Je to atlantický druh rozšířený od nížin do horského stupně, v jižní a střední Evropě, po jižní Skandinávii, Kavkaz, severní Afriku a Malou Asii. U nás roste na teplejších stanovištích.

Vyžaduje půdu z vápenců, neutrální až mírně kyselé, čerstvé, kypré, hlinité, s dobrou vrstvou humusu, roste v křovinatých stráních, prosvětlených, zejména bukových a smíšených lesích, často roste ve společnosti dalších druhů čeledi vstavačovitých. Nesnáší slunce, vyžaduje polostín.

Květy tohoto druhu nemůže opylovat hmyz, protože květy zůstávají dlouho zavřené, proto je rostlina odkázána na samoopylování.

U nás je tento druh chráněný.
Nové fotografie rostlin