Zpět na seznam

Nolana řepovitá

Nolana napiformis

Foto: Nolana řepovitá
Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny do 10 cm
Barvy rostliny modrá
Barvy listů zelená
Tvary listů řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, sucho, hlinité půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby, skalky, závěsné nádoby
Popis

Rod Nolana popsal syn zakladatele rostlinného systému C. Linného. Název rodu je odvozen od „nola“ = malý zvonek a podle tvaru květů. Rod Nolana bývá zařazován do samostatné monotypické čeledi Nolanaceae, vyčleněné z ostatních lilkovitých rostlin. V přírodě roste asi 20 druhů. V zahradách se zřídka pěstují druhy Nolana paradoxa nebo Nolana grandiflora s dlouze řapíkatými, stonkovými přisedlými přízemními listy a s květy velkými asi 5cm, modrými s bělavým jícnem, přecházejícím do žluté. Tento druh býval v zahradách častější než nolana řepovitá, která se mu v mnoha znacích velmi podobá.
Nolana řepovitá je zajímavá, málo pěstovaná letnička s květy podobnými svlačcům. V současné době je vyhledávaný kultivar ´Blue Bird´ s blankytně modrými květy s bělavým jícnem, vhodný právě do závěsných nádob a okenních truhlíků.
Nolana řepovitá je poléhavá bylina, vysoká do 10cm. Z řepovitě ztlustlého kořene vyrůstá několik měkkých lodyh a na nich rozkvétají nálevkovité, středně modré květy s běložlutým jícnem. Kvete v červenci a v srpnu.

Čeleď:
Solanaceae - lilkovité

Původ:
Nolana pochází ze západního pobřeží Jižní Ameriky od severního Chile po jižní Peru a Galapážské ostrovy.

Pěstování:
Tato letnička je poměrně choulostivá. Vyžaduje výhřevnou, slunnou a suchou polohu. Na takovém místě je možné ji vysévat přímo na záhon. Semena se vysévají v únoru pod sklo nebo do pařeniště. Vyklíčí při teplotě 18°C asi za 14 -20 dní a po čtyřech týdnech se přepichují do sadbovačů nebo květináčků, protože se začíná vytvářet řepovitý kořen.

Množení:
Nolana se množí semeny.

Použití:
V zahradách se nolana uplatní jako letní výplň skalek, protože její květy vyniknou zejména za poledne teplého dne. Bylo možné ji pěstovat i v závěsných nádobách, kde by vynikly poléhavé lodyhy s nápadnými květy.
Nové fotografie rostlin