Zpět na seznam

Nierembergie modrá

Nierembergia hippomanica

Foto: Nierembergie modrá
Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny od 8 cm do 30 cm
Barvy rostliny červená, modrá, fialová, bílá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
Požadavky rostliny slunce, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny do vázy, skupinové výsadby, nádoby, závěsné nádoby
Popis

Nierembergie modrá je trvalka, z níž se díky středoevropským zimám stala letnička. Nebýt mrazů, nic by na své vytrvalosti neztratila. Je možné ji koncem léta nařízkovat a zakořeněné řízky přezimovat na světlém a vzdušném místě při teplotě 8 -10°C. Je to jedna z přibližně 23 druhů tohoto rodu, který byl nazván podle prvního profesora přírodovědy na madridské univerzitě, jezuity Johna E. Nierembarga.
Díky zvláštnímu tvaru květů se rostlině v některých jazycích lidově říká „kalichová květina“. Do zahrad se pravděpodobně nejdříve dostala modrofialová var. violacea, vysoká 8 -30cm. Novější kultivary jsou např. vínově červený ´Purple Robe´, bělokvětý ´White Robe´ a rovněž bělokvětý ´Mont Blanc´.
Pěstované nierembergie mají nízké poléhavé lodyhy s jemně dělenými listy. Lodyhy jsou keříčkovitě větvené a při vhodném sponu brzy vytvoří hustý koberec, na němž vyniknout výrazné modré, modrofialové nebo bílé, široce zvonkovité květy s nápadně žlutými tyčinkami. Kvetou nepřetržitě od konce června do října.

Čeleď:
Solanaceae - lilkovité

Původ:
Tato letnička pochází z oblastí od Mexika po Argentinu a Chile.

Pěstování:
Tyto letničky nejlépe rostou v teple a na výsluní v hlinité humózní půdě. Semena se vysévají v únoru, ale i později, až do června, přímo do květináčů, z nichž se pak vyklopí a přesadí přímo na místo ve sponu 20cm. Dobu květu prodloužíme, když odstřihneme odkvetlé části.

Hnojení:
Přeřízkované a přezimované rostliny v nádobách je nutné týdně přihnojovat.

Množení:
Rostlinu množíme semeny.

Použití:
Všechny tyto druhy je možné využít jak do plošných záhonových výsadeb, tak jako hrnkové rostliny, např. i do závěsných nádob. Výborné jsou jako podsadba rostlin pěstovaných na vysokém kmínku v přenosných nádobách, např. u vavřínů, fuchsií nebo libor.
Nové fotografie rostlin