Zpět na seznam

Netýkavka royleova

Impatiens roylei

Detail
Kategorie Letničky
Barvy rostliny červená, růžová
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, okrouhlé, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, nenáročné
Popis

Netýkavka Royleova je jednoletý druh, vysoký i přes dva metry. Její plody jsou masité tobolky, sestavené většinou po pěti v chudých úžlabních, hroznovitých plodenstvích. Tobolka je v obrysu kyjovitého tvaru, má mnoho hran a na vrcholu má krátký zobánek, obsahuje kolem dvaceti semen. Přetlakem při dotyku nebo při jiném impulsu v době zralosti praská pěti chlopněmi, které se prudce svinují, čímž jsou semena vymršťována až na vzdálenost dvou metrů. Oplodí je hladké, slabě lesklé, lysé, s nepatrnými srůsty plodolistů. Tobolky jsou asi 3 cm dlouhé a 0,7 cm široké.

Lodyha rostliny je silná, na uzlech ztloustlá. Květy jsou velké, červené nebo růžové.

Semena jsou široce vejčitá, na vrcholu zaoblená, na bázi zúžená v pupek, na břišní straně se táhne jemný kýl. Osemení je svraštělé, matné, tmavohnědé nebo tmavošedé, jednobarevné nebo se světlejším mramorováním. Semena jsou asi 3,5 mm dlouhá a 3 mm široká.

Klíční listy jsou okrouhlé až oválné, lysé, na konci vykrojené, čepele jsou velké asi 20 mm, řapíky asi v délce třetiny čepelí, jsou vejčité, zpočátku 30 - 40 mm dlouhé, tupě zašpičatělé, pilovité, krátce řapíkaté. Listy mají zpeřenou žilnatinu, jsou lysé, pouze v bazální části a na řapíku žláznaté.

Čeleď:
Impatientaceae – netýkavkovité

Původ:
Rostlina pochází z Himálaje a z východní Indie.

Výskyt:
U nás roste tento druh v kultuře teprve několik desítek let. Na mnohých místech zdomácněl v křovinách, na březích potoků a řek, na rumištích, kde často vytváří rozsáhlé porosty.

Množení:
Rostlina se rozmnožuje pouze generativně semeny, která zrají od září do pozdního podzimu. Semena jsou v době zralosti prudce vystřelována ze zelených, šťavnatých plodů. Semena nemohou klíčit, dokud nebyla určitou dobu uložena v chladném a vlhkém prostředí. Klíčivost si mohou uchovat i šest let.
Nové fotografie rostlin