Zpět na seznam

Netýkavka balzamína

Impatiens balsamina

Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny od 20 cm do 60 cm
Barvy rostliny žlutá, červená, bílá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, vlhko, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny do vázy, skupinové výsadby, nádoby, střešní zahrady
Popis

Rod netýkavek je velmi rozsáhlý, zahrnuje asi 850 druhů. Rodové jméno Impatiens vyjadřuje citlivou reakci plodů - pukavých tobolek- na dotyk. Zralým tobolkám se chlopně prudce vymršťují a doslova vystřelují semena do okolí.
Rostlinám tohoto druhu se v mnoha evropských zemích říká balzamínky. V Evropě se pěstují už po staletí, asi od 16. století. Bývají součástí selských nebo babiččiných zahrádek. Často se pěstovaly i za okno venkovských chalup a far.
Jsou to někdy jen 20, ale většinou 50 -60cm vysoké rostliny. Zejména v 19. století patřily k nejmódnějším pěstovaným rostlinám vůbec a byly prošlechtěny do různých skupin, odlišných například tvarem květu. Prastaré kultivary se bohužel nedochovaly a balzamíny se nejčastěji pěstují v barevných směsích, nanejvýš jen v barevně odlišných kultivarech.
Balzamíny mají přímou lodyhu, hustě olistěnou a dužnatou s naběhlými uzlinami. Květy jsou poměrně velké, symetrické, s nápadnými ostruhami vyrůstají v paždí listů. Kvetou od konce června do září.
Z příbuzných velkých netýkavek se kdysi v zahradách pěstovala netýkavka Royleova, která se brzy ze zahrad dostala do volné přírody a významným způsobem agresivně osazuje hlavně vodní břehy.

Čeleď:
Balsaminaceae - netýkavkovité

Původ:
Netýkavka balzamína pochází z indomalajské oblasti.

Pěstování
Netýkavky vyžadují půdu bohatou na živiny, slunce a dostatečnou zálivku. Semena z pukavých tobolek vyséváme v polovině dubna pod sklo, nejlépe přímo do sadbovačů. Brzy vzejdou, ale na záhon je můžeme vysadit až na konci května nebo začátkem června, mráz by je mohl poškodit.

Množení:
Netýkavka se množí semeny.

Použití:
Netýkavky se používají do vyšších skupin na záhonech, vysazují se i do balkónových truhlíků nebo solitérně do přenosných květináčů.
Nové fotografie rostlin