Zpět na seznam

Netřesk pavučinatý

Sempervivum arachnoideum

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 6 cm do 10 cm
Barvy rostliny růžová
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Červen
Požadavky rostliny slunce, písčité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny skalky
Popis

Existuje 61 botanických druhů netřesků, pět z nich je odděleno do samostatného rodu Jovibarba. Netřesky jsou ozdobné zejména listovými růžicemi rozmanitých barev a tvarů. Jejich růžice jsou sytě zelené, sivozelené, tmavě nebo světle zelené, fialové, červené i hnědavé, měřící až 20cm, ale také pouze 5 -10mm v průměru, s listy rozloženými, nebo naopak stěsnanými. Ze středu růžice vyrůstá silná listnatá lodyha, 5 -50cm vysoká, na konci s víceméně bohatým květenstvím. Rod Sempervivum má korunní plátky rozložené do hvězd a rod Jovibarba je má zvonkovitě skloněné. Květy jsou šesti až čtrnáctičetné, rozevírají se v červnu až srpnu a dozrávají v měchýřky. Z listové růžice vyrůstají četné výhonky, na jejichž konci rostou nové růžice, které zakořeňují a tak se netřesky rozrůstají a vyplňují mezery mezi kameny a kameny i obrůstají.
Netřesk pavučinatý patří mezi nejhezčí netřesky. Je pouze 6 -10cm vysoký, má zelené až nahnědlé listy s dlouhými vlákny na konci, která vytvářejí na vrcholu drobné růžice pavučinku. V červenci kvete růžově až karmínově červenými květy.
Netřesk Sempervivum montanum má světle zelené špičaté listy v růžici velké 2 -3,5cm. Rozkvétá v červnu až srpnu růžovočervenými květy se středním tmavším proužkem. Roste na nevápnitých horninách a v kultuře nekvete tak dobře jako v přírodě.
Mezi druhy rodu Jovibarba (netřeskovec) patří i žlutě kvetoucí Jovibarba sobolifera, který vytváří mnoho dceřiných růžic uzavřených do klubíček, často velmi drobných, které se snadno odlamují od mateřské rostliny a odkutálejí se na jiné místo, kde zakoření. Kvete v červenci.
Netřesky se snadno kříží a vzniká tak mnoho ozdobných hybridů. Na skalkách proto najdeme málokdy čisté botanické druhy.

Čeleď:
Crassulaceae - tlusticovité (tučnolisté)

Původ:
Netřesk pavučinatý pochází z Pyrenejí, Alp a Karpat, kde roste na kyselém podloží.

Pěstování:
Netřesky jsou odolné rostliny a snadno se pěstují. Vyžadují pouze místo na slunci a písčitou propustnou zem. Po odkvětu listová růžice zaniká, ale hojné růžice vedlejší volné místo rychle vyplní.

Množení:
Netřesky snadno množíme výhonky.
Nové fotografie rostlin