Zpět na seznam

Narcisy skalkové

Narcissus

Foto: Narcisy skalkové
Detail
Kategorie Cibulnaté a hlíznaté rostliny
Výška rostliny od 10 cm do 15 cm
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Tvary listů čárkovité
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Březen, Duben
Požadavky rostliny slunce, sucho, vlhko, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny obruby, skalky
Popis

Narcisy patří mezi nejstarší, již ve středověku pěstované cibuloviny. Jejich hlavní výskyt je od oblasti Středozemního moře až do střední Evropy a do Přední Asie, ojediněle rostou v Číně a Japonsku.
Na zahradách se často pěstují mnohonásobně vykřížené kultivary s nápadnými, velkými květy. Pro skalku volíme drobné botanické druhy.
Listy narcisů jsou čárkovité, vzpřímené. Květy vyrůstají jednotlivě nebo po několika z paždí blanitého listenu na konci stvolu, mají dlouhou trubku a šest různě širokých, většinou rozestálých, někdy zpět ohnutých cípů. V ústí je trubkovitá, různě dlouhá pakorunka různého tvaru.
Narcis cyklámenový je pouze 10 -15cm vysoký. Má drobnou bílou cibuli, ze které na jaře vyrůstají úzké listy a stvol s jedním nícím žlutým květem. Kvete v dubnu, někdy v březnu. Menší je kultivar ´Minicycla´.
Narcissus rupicola je vysoký 10 -12cm. Má trojhranné čárkovité listy a v květnu něžné žluté květy. Vyžaduje dobrou drenáž a doporučuje se ochrana proti vlhku, zejména proti zimnímu přemokření.
Z drobných narcisů se na skalkách pěstuje nejčastěji Narcissus bulbocodium, dnes zařazený do samostatného rodu s jedním druhem Corbularia bulbocodium. Z jeho drobné vyrůstají, často již na podzim, čárkovité listy a na jaře 15 -25cm vysoký stvol s jedním žlutým květem, s nápadně velkou širokou pakorunkou a úzkými korunními cípy. Pěstuje se v několika subspeciích a varietách: subsp. vulgaris var. citrinus je 15cm vysoký se světlými citrónově žlutými květy, subsp. vulgaris var. conspicuus je 10 -15cm vysoký s květy tmavožlutými, subsp. vulgaris var. nivalis je pouze 7cm vysoký s květy světle žlutými a subsp. obesus má sytě žluté, až 4cm velké květy s výrazně otevřenou pakorunkou.

Čeleď:
Amaryllidaceae - amarylkovité

Původ:
Narcis cyklámenový je původem z Portugalska a Španělska.

Pěstování:
Narcisy vyžadují kyprou, výživnou, hlinitopísčitou kyselou půdu a dobrou drenáž. Na jaře potřebují vlhko, v létě sucho. Jsou to odolné rostliny, ale u některých druhů se doporučuje zimní kryt. Cibule vysazujeme koncem srpna a v září 7 -10cm hluboko.

Množení:
Narcisy množíme dceřinými cibulkami nebo semeny, která vyséváme v červnu nebo červenci.
Nové fotografie rostlin