Zpět na seznam

Narcis žlutý

Narcissus pseudonarcissus

Foto: Narcis žlutý
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 12 cm do 15 cm
Barvy rostliny žlutá, bílá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben
Požadavky rostliny slunce, polostín, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny do vázy, skupinové výsadby
Popis

Tento druh je velmi variabilní, má větší množství poddruhů a variet. Patří do skupiny nízkých trubkovitých narcisů společně s duhy Narcissus asturiensis, Narcissus minor a dalšími.
Narcis žlutý se vyskytuje v bílých, žlutých i dvoubarevných typech. Druhové jméno pseudonarcissus vznikl s největší pravděpodobností proto, že ve středověku byl znám pouze Narcissus poeticus, dříve nazývaný narcis pravý. Narcis žlutý byl použit k vyšlechtění zahradních trubkovitých narcisů nejrůznějších velikostí, barev i tvarů.
Poddruh Narcissus pseudonarcissus subsp. Obvallaris má dvoubarevné květy, subsp. Pallidiflorus má žluté, ale častěji dvoubarevné květy na vyšším stvolu a subsp. Moschatus má bílé květy se sírově žlutým nádechem, je vysoký 15 -20cm.
Narcis žlutý má cibuli s tenkou kožovitou slupkou, čtyři až šest listů na rubu ostře kýlnatých, čárkovitých. Květy jsou bílé, žluté i dvoubarevné, s krátkou nebo delší trubkou, rozkvétají jednotlivě, před rozkvětem je poupě ukryté v zelenavém listenu, který v době květu usychá. Plod je tobolka. Rostlina je vysoká 12 -15cm, kvete v dubnu, je mrazuvzdorná.

Čeleď:
Amaryllidaceae - amarylkovité

Původ:
Narcis žlutý pochází z Pyrenejských poloostrovů, roste také v západní Evropě a ve Velké Británii.

Množení:
Zahradní narcisy se množí výhradně vegetativním způsobem, tj. Oddělováním postranních cibulí. Cibule vyjímáme ze země buď každoročně na začátku léta (po zatažení listů), nebo jednou za tři až čtyři roky. Po ošetření je uložíme a koncem září je znovu vysadíme do čerstvé půdy bohaté na živiny.

Použití:
Tento druh je vhodný pro květinové záhony, ale i do skupinových výsadeb do trávníků, které ale potom nemůžeme příliš brzy sekat. Uplatní se tam lépe než zahradní odrůdy narcisů.
Nové fotografie rostlin