Zpět na seznam

Narcis sukničkový

Narcissus bulbocodium

Foto: Narcis sukničkový
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 10 cm do 15 cm
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben
Požadavky rostliny slunce, polostín, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny skupinové výsadby, skalky
Popis

Narcisy jsou považovány za symbol jara, ale některé druhy kvetou na podzim. Existuje obrovské množství narcisů, dělí se do 11 skupin. V zahradách se obvykle pěstují narcisy trubkovité, dlouhokorunné, krátkokorunné, plnokvěté a kultivary některých významných druhů (Triandrus - hybridy, Cyclamineus - hybridy, Jonquilla - hybridy, Tazetta - hybridy, Poeticus - hybridy - s rozmanitými květy.
Narcis je vytrvalá rostlina s cibulí ve tvaru sukničky,čárkovitými listy a trojčetnými květy - tři a tři okvětní lístky jsou uspořádány ve dvou kruzích. Okvětní lístky jsou v dolní části srostlé v trubku, v jejímž ústí vyrůstá zvláštní pakorunka. Barva a délka květů i jejich uspořádání jsou velmi rozmanité.
Cibule tohoto narcisu jsou drobné, listy vzpřímené, trávovité. Květy jsou malé, jednotlivé, zpola vzpřímené, trychtýřovité, citrónově nebo tmavě žluté - podle poddruhů a variet. Plod je trojpouzdrá tobolka se dvěma řadami tmavých drobných semen v každém pouzdru. Rostlina je vysoká 10 -15cm, kvete v dubnu.
Narcis sukničkový patří mezi nejvýznamnější pěstované botanické druhy a zastupuje velkou skupinu narcisů, tzv. Sekci Bulbocodium. Všechny druhy patřící do této skupiny se vyznačují velkou trychtýřovitou pakorunkou, zatímco cípy okvětních lístků mají jen nedokonale vyvinuté.

Čeleď:
Amaryllidaceae - amarylkovité

Původ:
Narcisy pocházejí ze Španělska a Portugalska. Bylo popsáno asi 40 v přírodě rostoucích druhů a poddruhů, ale v zahradnické praxi je známo více než 8000 kultivarů. Jejich pěstováním prosluli především Angličané.
Narcissus bulbocodium s mnoha varietami a formami pochází ze Španělska, roste i v severní Africe a jižní Francii a kvete žlutě. Druh Narcissus cantabricus je původem z jižní Evropy a mí květy sněhově bílé.

Pěstování:
Narcis sukničkový je mrazuvzdorný, ale choulostivý na půdní vlhkost, je dobré ho v zimě přikrýt sklem nebo fólií. Narcissus cantabricus je velmi choulostivý a nesnáší naše zimy, kvete v únoru, někdy už koncem ledna. Při vhodné péči a zimní ochraně jsou tyto narcisy vhodné do skalek.
Nové fotografie rostlin