Zpět na seznam

Narcis bílý

Narcissus poeticus

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 30 cm do 40 cm
Barvy rostliny bílá
Barvy listů šedozelená, modrozelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny do vázy, skupinové výsadby
Popis

Celá skupina poeticus zahrnuje pouze jediný botanický druh Narcissus poeticus. Má mírně se překrývající čistě bílé okvětní lístky a drobnou žlutě oranžovou pakorunku s červeným lemem. Kvete nejpozději ze všech narcisů a jeho květy krásně voní. Zahradní kultivary z této skupiny jsou robustnější než planě rostoucí rostliny. Kultivar ´Actaea´ je vysoký 60cm, květy měří v průměru až 9cm, čistě bílé okvětí má svítivě červenou, uprostřed žlutou pakorunku. Kultivar ´Queen of Narcissi´ má květy čistě bílé, pakorunku se žlutým okem a červenými okraji. ´Red Rim´ má okvětí čistě bílé, pakorunku žlutou s červeným lemem.
Narcisy ze skupiny Jonquilla, především druh Narcissus jonquilla mají na stvolech 2 -6 příjemně vonných žlutých květů s kratší pakorunkou.
Cibule narcisu bílého je asi 4cm široká a protáhlá. Listy vyrůstají v počtu 2 -4, jsou modrozelené až šedozelené, 30 -40cm dlouhé. Tento narcis má většinou jeden květ, jehož tvar je v rámci druhu velmi variabilní, vyrůstá na dvojhranné lodyze. Okvětí je vždy bílé, pakorunka značně redukovaná, oranžová nebo žlutá se zeleným či červeným lemem. Plod je tobolka. Rostlina je vysoká 30 -40cm, kvete v druhé polovině dubna a v květnu, je mrazuvzdorná.

Čeleď:
Amaryllidaceae - amarylkovité

Původ:
Narcis bílý pochází a hojně se vyskytuje v jižní Evropě, na alpských a pyrenejských loukách, kde často tvoří s kvetoucími vstavači velmi působivý pohled.

Použití:
Narcis bílý je krásnou ozdobou každé zahrady a je vhodný k řezu.
Nové fotografie rostlin